Uposleni u ustanovama kulture u ZDK-u pokušavaju doći do kolektivnog ugovora

Uposleni u ustanovama kulture u ZDK-u pokušavaju doći do kolektivnog ugovora

Uposleni u ustanovama kulture u Zeničko-dobojskom kantonu svakodnevno i glasno upozoravaju na nebrigu vlasti za kulturu uopće. Kažu, na čekanju su mnogi dokumenti koji bi im osigurali minimum prava iz radno-pravnih odnosa. Uz podršku Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture ovog kantona, pokušavaju prvi put doći do kolektivnog ugovora i tako sistemski riješiti svoja prava.

Duže od 20 godina materijalno-socijalni položaj uposlenih u ustanovama kulture u ZDK-u je sporan. Razlog je način finanisranja, jer su osnivači tih ustanova općine i gradovi, a plaće uposlenicima osiguravaju se iz budžeta kantona. Ove godine neznatni pomaci.

„Mali rezultat toga jeste odluka Vlade ZDK-a da se grant za ustanove kulture poveća za 5%. Od 2016. godine uposlenici u ustanovama kulture su potuno zaboravljeni kada je to u pitanju, tako da ovo povećanje nije beznačajno jer je bilo kakvo povećanje. Međutim, to je daleko od neke priče koja bi bila zadovoljavajuća“, ističe Elvir Škiljo, predsjednik Sindikata radnika ustanova kulture u ZDK-u.

Zadovoljavajuću priču može osigurati samo kvalitetan kolektivni ugovor i njegova primjena. Nacrt ovog dokumenta, uz podršku krovnog sindikata, upućen je nadležnom ministarstvu, no zbog uloge osnivača ovih ustanova, do potpisivanja kolektivnog ugovora ostaje dosta posla.

„Ministarstvo je spremno da uđe u te razgovore kako bismo došli do neke vrste tripartitnog ugovora u kome će ZDK na sebe preuzeti obavezu, odnosno zadržati postojeće obaveze“, objašnjava ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK-a Spahija Kozlić (SDA).

Pregovarači iz Sindikata već dvije godine traže rješenja i suočavaju se s brojnim izazovima.

„Ogromne su razlike u platnim razredima. Tri djelatnosti su – muzejska, pozorišna i bibliotečka i to je veliki bio izazov da se dođe do određenih rješenja u pogledu razvrstavanja platnih razreda i koeficijenata. Izazov je još jedan ogroman što moramo razgovarati i pregovarati na dva kolosjeka – i sa Vladom i sa osnivačima koji imaju obaveze prema ustanovama kulture“, navodi Đevad Hadžić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture ZDK-a.

Škiljo dodaje kako će u narednom periodu ići ka tome da se dođe do kolektivnih ugovora koji će biti specifični u odnosu na ostale djelatnosti.

I dok sindikati traže i, čini se, nalaze put do adekvatnijih prava uposlenih u ustanovama kulture, otvara se pitanje ko će i kada početi ozbiljnije da razmišlja i o činjenici da te ustanove moraju imati i konketniju podršku i za neophodnu infrastrukturu, uključujući i održavanje i rekonstrukciju objekata i prostora. Zbog značaja koji imaju u svakom društvu, to bi morao biti zadatak nadležnih vlasti, bez obzira na nivo.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE