Upozorenje policije za bh. građane: Nepoznate osobe nude novac pronađen u misijama, pa opljačkaju

Bh. građani prilično su povodljivi kada su u pitanju lažna obećanja i kada vjeruju da lako i preko noći mogu doći do novca te stoga nerijetko postanu žrtve prijevara.

Policija u SBŽ-u u posljednje je vrijeme zaprimila više dojava građana koji su na adrese elektroničke pošte primili sumnjive poruke u kojima ih njima nepoznate osobe obavještavaju o tome da mogu dobiti milijunski iznos ako na račun osobe koja šalje e-mail uplate 500 ili 1000 KM, piše Večernji list BiH.

Policijski službenici su, između ostalih, evidentirali internetske prevare koje se manifestiraju na vrlo specifičan način. Naime, radi se o internet-prevarama gdje građane e-mailom ili nekom drugom vrstom internetske komunikacije kontaktiraju osobe (muškarci ili žene) koje se predstavljaju kao pripadnici Oružanih snaga SAD-a (često kao sudionici u mirovnim misijama u Siriji, Iraku i sl.). Tom prilikom nude građanima da im pošalju veću količinu novca koju su pronašli u tim misijama, a zauzvrat, da bi se to realiziralo, od građana traže da im uplate određenu količinu novca ili im pošalju osobne podatke (broj bankovne kartice, osobne iskaznice i sl.), navode iz MUP-a SBŽ-a.

U ovakvim i sličnim situacijama građani često budu prevareni tako što uplate određeni iznos novca ili daju navedene podatke te na taj način omoguće prevarantima da im nanesu materijalnu štetu.

U mailovima koje su slali državljanima BiH prevaranti su se predstavljali kao vojnici Oružanih snaga SAD-a. Navodili su da su tokom boravka u Siriji, Iraku i Afganistanu od talibana oduzeli kovčege s ogromnom količinom novca. U jednom mailu žena, koja je navodno bila vojnikinja u Siriji, piše kako raspolaže s 3,5 miliona KM koje ne može ponijeti u svoju zemlju jer je stalno prate. Kako bi taj novac mogla iskoristiti i “prenijeti na sigurni teritorij”, osobu kojoj šalje mail moli da joj pomogne i zahtijeva od nje da stupe ili u bračnu zajednicu ili u poslovno partnerstvo.

Navodna vojnikinja spremna je spomenuti iznos uložiti u neku tvornicu u BiH, a da bi to bilo realizirano, primatelj maila mora joj poslati 500 KM – kazao je za Oslobođenje izvor blizak istrazi i dodao da je veliki broj građana nasjeo na prevaru.

Ovo nije ni prvi ni usamljen slučaj prevare bh. građana. PU Banja Luka u junu objavio kako raspolaže saznanjima da se u posljednje vrijeme građanima koji su na OLX.ba platformi objavili da prodaju određenu robu javljaju nepoznate osobe preko aplikacija Viber ili WhatsApp predstavljajući se kao potencijalni kupci.

Nepoznate osobe potom građanima šalju poveznicu tvrdeći da su robu platile, a klik na poveznicu vodi do nepoznate web-stranice gdje se traži upisivanje podataka s bankovne kartice, odnosno broj kartice, rok valjanosti i CVC kod. Kada se domognu ovih podataka, osobe vrše plaćanje robe i usluga putem interneta s računa oštećenog, naveli su.•

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE