Ured za borbu protiv korupcije o slučaju Sebije Izetbegović: Prijeti joj novčana kazna do 10.000 KM

Ured za borbu protiv korupcije o slučaju Sebije Izetbegović: Prijeti joj novčana kazna do 10.000 KM

Nakon informacija da direktorica Kliničkog centra u Sarajevu (KCUS) Sebija Izetbegović nakon godišnjeg odmora, od srijede 4. januara, neće se više vraćati na poziciju, ona je uputila demantij preko TV Hayat.

– Ne brinite, ne idem nigdje. Samo koristim nekoliko dana starog godišnjeg odmora. Zakon propisuje da imate zamjenu kad ste na godišnjem odmoru. Simpatična reakcija “određenih” medija. Šta bi tek pisali da izostajem s posla danima, i mjesecima kao moji prethodnici dolazim na posao u 11 sati umjesto na vrijeme – kazala je Sebija Izetbegović.

Ipak, u Skupštini KS ranije je donesen zakon prema kojem zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo ne mogu obavljati funkciju direktora javne ustanove, a on je stupio na snagu početkom ove godine. 

Tim povodom smo kontaktirali Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo, koji je pojasnio novonastalu situaciju.

Rok na izjašnjenje od 15 dana

– Ured je nadležan za pokretanje postupka za utvrđivanje postojanja sukoba interesa, donošenje odluke o postojanju sukoba interesa i izricanje sankcije nosiocu javne funkcije koji je u utvrđenom sukobu interesa. Nakon što primjena Zakona započne, tj. od 01.01.2023. godine, Ured će pokretati postupak za utvrđivanje postojanja sukoba interesa po službenoj dužnosti, na osnovu zahtjeva institucije u kojoj nosilac javne funkcije vrši javnu funkciju, zahtjeva fizičkog ili pravnog lica i na lični zahtjev nosioca javne funkcije, a shodno članu 12. st. (1) i (2) Zakona – kazali su iz Ureda za portal “Avaza”.

Pojašnjavaju da nakon što Ured pokrene postupak za utvrđivanje postojanja sukoba interesa, u roku od 15 dana je dužan o istom obavijestiti nosioca javne funkcije i zatražiti njegovo pismeno izjašnjenje na navode iz obavijesti.

– Nosilac javne funkcije dužan je dostaviti Uredu navedeno pismeno izjašnjenje, i to u roku od 15 dana od dana prijema obavijesti. Ured će po službenoj dužnosti prikupljati isprave i dokaze kojima se utvrđuju činjenice u postupku utvrđivanja postojanja sukoba interesa nosioca javne funkcije. Ured, shodno članu 18. stav (2) Zakona, ima ovlaštenje obratiti se svim institucijama, privrednim društvima i drugim pravnim licima zahtjevom za dostavu podataka o činjenicama o kojima vode službenu evidenciju, a koje su relevantne za provođenje postupka utvrđivanja postojanja sukoba interesa nosioca javne funkcije. Navedeni subjekti dužni su da, u roku od 15 dana od prijema zahtjeva, na način koji odredi Ured, dostave tražene isprave i dokaze Uredu. Ukoliko ovi subjekti ne postupe u roku i propisanom načinu, dužni su da o razlozima nepostupanja, u roku od sedam dana od dana prijema zahtjeva, obavijeste Ured – rekli su iz Ureda za “Avaz” te dodaju:

– Nakon provedenog postupka utvrđivanja postojanja sukoba interesa nosioca javne funkcije, Ured donosi odluku kojom se odlučuje o postojanju sukoba interesa. U slučaju postojanja sukoba interesa nosioca javne funkcije zbog povrede odredbi čl. 5., 6. i 7. Zakona, Ured donosi odluku kojom se utvrđuje postojanje sukoba interesa nosioca javne funkcije i nosioca poziva da podnese ostavku ili na drugi način odstupi sa jedne ili više nespojivih funkcija iz čl. 5., 6. i 7. Zakona. Nosilac javne funkcije dužan je, u roku od 30 dana od dana prijema navedene odluke, podnijeti ostavku ili na drugi način odstupiti sa jedne ili više nespojivih funkcija iz čl. 5., 6. i 7. ovog zakona i o tome pismeno obavijestiti Ured, shodno članu 19. Zakona.

“Institucija na prijedlog Ureda će smijeniti”

Ističu da ukoliko nosilac javne funkcije ne podnese ostavku ili na drugi način ne odstupi sa jedne ili više nespojivih funkcija u roku od 30 dana, Ured dostavlja odluku kojom se odlučuje o postojanju sukoba interesa, instituciji, privrednom društvu, fondaciji ili udruženju u kojoj nosilac vrši nespojivu funkciju. 

– Institucija će na prijedlog Ureda smijeniti nosioca javne funkcije sa nespojive funkcije koju vrši, u roku od 30 dana od dana prijema odluke kojom se odlučuje o postojanju sukoba interesa. Institucija je dužna obavijestiti Ured o radnjama koje je poduzela povodom odluke i zahtjeva Ureda, u roku od 30 dana od dana prijema odluke. U slučaju da nosilac javne funkcije ne podnese ostavku ili na drugi način ne odstupi sa nespojive funkcije, Ured će istog kazniti novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 KM do 10.000,00 KM, a što je propisano u članu 65. Zakona – zaključili su iz Ureda..

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE