Ured za žalbe zatrpan predmetima, traže nove radnike
U Ured za razmatranje žalbi BiH pristiže sve više žalbi, pa ih je tako 2015. bilo 2.011, a prošle čak 3.868, što je jedan od razloga da zatraže povećanje broja radnika, te namjeravaju da ih zaposle još sedam, a to bi predstavljalo godišnji trošak od 232.000 KM.
Sve to se zaključuje iz Prijedloga odluke o odobravanju dodatnog zapošljavanja u Uredu za razmatranje žalbi BiH, a koji je trenutno u procesu konsultacija.
Predloženo je, naime, da budu zaposlena četiri stručna savjetnika za pitanja javnih nabavki, te po jedan referent za finansijsko-računovodstvene poslove, referent za administrativno-tehničke poslove, odnosno vozač, te referent za arhivu – arhivar.
Pritom, predloženo je da se novac potreban za novo zapošljavanje na ime bruto plata i pripadajućih naknada, sa uključenim porezima i doprinosima, obezbijedi iz budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2022. godinu.
U prijedlogu se ističe da razlozi za donošenje ove odluke proizlaze iz potrebe da se izvrši prioritetna popuna dijela upražnjenih radnih mjesta, sistematizovanih Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Uredu.
Konkretno, po Pravilniku, sistematizovano je 55 radnih mjesta, a broj zaposlenih trenutno iznosi 33.
“To je nedovoljno za ostvarivanje programskih zadataka i predstavlja zanemarljiv broj u odnosu na planirani broj, a posebno u odnosu na obim poslova i poštivanje zakonskih rokova u kojim se poslovi iz naše nadležnosti moraju izvršavati, a što je sa ovako malim brojem izvršilaca vrlo teško realizovati”, istakli su iz Ureda.
Požalili su se da od 2015. godine do danas imaju konstantno isti broj zaposlenih sa minimalnim odstupanjima (porodiljsko odsustvo, neplaćeno odsustvo, sporazumni raskid).
Iz Ureda podsjećaju da su do sada podnijeli već četiri zahtjeva za dodatno zapošljavanje – u 2016, 2017. 2018. i 2020. godini. Požalili su se da su im sadašnji radnici opterećeni.
“Uprkos slabostima, na koje ne može uticati Ured, ovo tijelo je uspjelo postići postavljene kratkoročne i srednjoročne ciljeve planirane u strateškim dokumentima, ali samo zahvaljujući izvanrednim naporima zaposlenih, koji su istovremeno radili više poslova i u radnom vremenu i izvan radnog vremena, a što ima za posljedicu opterećenje zaposlenih”, ističe se u Prijedlogu odluke.
Pitanje nedostatka osoblja u Uredu, dodaje se u ovom prijedlogu, ima značajan uticaj na nivo efikasnosti, posebno ako se ima u vidu broj primljenih žalbi.
Iz Ureda za razmatranje žalbi BiH, u odgovoru na naša pitanja, potvrđuju da je, shodno Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji, sistematizovano 55 radnih mjesta, a broj zaposlenih u izvještajnom periodu iznosi prosječno 60 odsto, tj. 33 zaposlena. Broj žalbi se, dodaju, povećavao proteklih godina.
“Naime, od 2015. do 2020. zabilježen je trend rasta zaprimljenih žalbi: 2015. godine – 2.011, 2016. godine – 2.684, 2017. godine – 2.901, 2018. godine – 3.652, 2019. godine – 3.230, te 2020. godine – 3.868”, rekli su iz Ureda u izjavi za “Nezavisne novine”.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE