Urolog Selver Šabanović o uvećanoj prostati: Okidači su pušenje, gazirana pića…

Urolog Selver Šabanović o uvećanoj prostati: Okidači su pušenje, gazirana pića…

Prostata je žlijezda koja predstavlja dio muškog reproduktivnog sistema i nalazi se ispod samog mokraćnog mjehura.

Kod mlađih muškaraca često dolazi do upale, koja je poznata kao prostatitis. Već negdje od 40. godine života evidentno je povećanje žljezdanog tkiva prostate. To je benigno uvećanje poznato kao Benigna prostatična hiperplazija (BPH). Treća i najopasnija promjena je karcinom prostate koji se javlja kod muškaraca iznad 50 godina života.

Prema riječima prim. dr. Selvera Šabanovića, specijaliste urologa, radi se o podmukloj bolesti, jer se može desiti da osoba, kod koje se već razvio rak prostate, ne osjeća nikakve simptome.

– Prostata kod mladog čovjeka liči na jabuku, ne možete koru odvojiti od sredine. Kod starije osobe ona podsjeća na narandžu. Zbog uvećanih žlijezda imate dva sloja, koru i sredinu. Karcinom najčešće nastaje iz kore. Ima slučajeva da kod muškarca sa dijagnozom raka izostanu oni najčešći simptomi kao što su pečenje, često i otežano mokrenje, pojava krvi u mokraći i sjemenu, bolovi u leđima, kukovima, kičmi – ističe Šabanović.

Koliko bi onda često svaki muškarac treba raditi pregled prostate?

– Svaki muškarac sa navršenih 45, pa do 75 godina života, trebao bi barem jednom godišnje, uraditi preventivni pregled. Na takve preglede naročito trebaju dolaziti muškarci sa riziko faktorima. Naime, poznato je da u nekim porodicama rak prostate nije nasljedan, ali muškarci (brat, otac) češće obolijevaju od te bolesti. U rizičnu grupu spadaju i osobe koje puše, konzumiraju masnu hranu i alkohol, neke lijekove, drogu, te oni koji su svakodnevno izloženi stresu. Smatra se da Italijani puno manje obolijevaju od raka prostate jer im je u svakodnevnoj prehrani zastupljeno puno paradajza, a poznato je da likopen iz ovog povrća ima protektivnu zaštitu od mnogih vrsta karcinoma.

Koji su simptomi uvećane prostate?

– Simptomi uvećane prostate mogu biti iritativni i opstruktivni. Iritativni se javljaju zbog upale, a opstruktivni zbog uvećanja prostate. Simptomi su: otežano i često mokrenje, tanak i isprekidani mlaz mokraće, osjećaj da se nedovoljno izmokrilo.

Da li se uvećana prostata mora operirati?

– Ne mora se svaka uvećana prostata operirati. Osoba se podvrgava najprije fizikalnom, a potom digitorektalnom pregledu, gdje se prstom opipava prosta veličina prostate. Zatim se radi urofloumetrija, kada se gleda protok, brzina i količina izbačene mokraće te zaostali urin. Dakle, sama veličina prostate ništa ne znači. Veličina normalne prostate je oko 30 grama, ali može narasti i do 400, pa i 500 grama. Neke prostate i sa 100 grama ne moraju se operirati ako nema simptoma, ali zato postoje slučajevi kada kod daleko manjih prostata morate operativno djelovati.

Kako se može spriječiti uvećanje prostate?

– Najvažniji su preventivni pregledi. Ako postoji upala treba je smiriti. S druge strane treba provesti pretrage kako bi se utvrdilo nepostojanje raka, te smiriti simptome, odnosno smanjiti ubrzanje uvećanja prostate. Postoje određeni lijekovi koji olakšavaju mokrenje i šire mokraćni kanal. Oni djeluju na nerve, odnosno mišiće u samoj prostati i okolo kako bi mokrenje bilo urednije. S druge strane, tu su lijekovi koji blokiraju širenje ćelija hiperplazije, hipertrofije. Naime, od 40 godine počinje uvećanje žlijezda. Od tog perioda neke žlijezde nastaju, a neke propadaju, ali uvijek je više onih koje nastaju. U tom slučaju osobi se daju određeni lijekovi koji imaju zadatak da smanje nastanak tih žlijezda. Na taj način sprečava se rast prostate. Naravno, lijekove daje urolog nakon obavljenog detaljnog pregleda. Naglasio bih da su među najčešćim okidačima za uvećane prostate: gazirana pića, izlaganje hladnoći, dugotrajno sjedenje, odlaganje mokrenja i pušenje.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE