Uskoro uskraćivanje viza bh. političarima?

Uskoro uskraćivanje viza bh. političarima?

Američki senator Roger Wicker pozvao je sekretara SAD-a Johna Kerryja na rješavanje problema pogoršavanja korupcije u Bosni i Hercegovini. Senator Wicker traži poduzimanje konkretnih mjera protiv političara, te da se slično preporuči i evropskim partnerima.

 

U pismu Obaminoj administraciji zatraženo je poduzimanje konkretenih koraka – potencijalno uskraćivanje viza i zamrzavanje imovine – kako bi bh. zvaničnici bi snosili odgovornost za korupciju, objavila je N1.

“Ova vrsta korupcije smeta ekonomiji Bosne i Hercegovine. Krade se prosperitet od građana, parališući napredak ka evropskim integracijama, uključujući i investicije iz Sjedinjenih Američkih Država”, stoji u pismu senatora Wickera. No kome zamrznuti imovinu? Danas nije rijetkost vidjeti političare u lisicama i u optuženičkim klupama. Ono što bi bila novost su osuđujuće presude kojih nema.

Podsjetimo na neke primjere:

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu u aprilu 2009. godine podiglo je optužnicu protiv bivših federalnih premijera Nedžada Brankovića i Edhema Bičakčića zbog bespravnog utroška državnog novca i za kupovinu stana Nedžadu Brankoviću. Oslobođeni su jer se optužnica bazirala na nezakonitim dokazima

Za nezakonitu podjelu stanova procesuiran je i oslobođen Dragan Čović. U to vrijeme na funkciji ministra finansija Čović je oslobođen i za prenos državnog udjela u Eronetu, ali i za pogodavanje Mesnoj industriji Lijanovići pri uvozu pilećeg mesa.Tužilaštvo je odustalo od istrage protiv Zlatka Lagumdžije i Damira Hadžića, u poznatom slučaju REKET, a od novijih predmeta izdvajamo hapšenje Živka Budimira, tada predsjednika FBiH i još 19 osoba zbog optužbe o primanju i dogovaranju mita i zatvorskih pomilovanja.

Sudski epilog tek će vidjeti i u slučaju “Meso” gdje je nedavno potvđena najopsežnija optužnica nakon rata, protiv ukupno 11 osoba uz ostale Jerka Ivankovića, a zbog utaje poreza u vrijednosti od oko 13,5 miliona konvertibilnih maraka. Mnogi slučajevi nikada nisu procesurani iako je za njih postojala osnovana sumnja poput primjerice afere Muhlbauer, odnono sklapanja nepovoljnih višemilionskih ugovora o nabavci ličnih karata na što su u nekoliko navrata upozorili revizori, do Pavlovića I Bobar banke i afere papak koja se direktno veže za politički vrh u RS.”Ono što je problem, što politička korupcija ostavlja razarajuće posljedice, urušava institucije, njena ekonomska cijene je velika ili ako hoćete- nemoguće je napraviti bilo kakvu reformu ukoliko se ne obračunate sa korupcijom”, rekao je Srđan Blagovčanin.

I teško je dokaziva u BiH. Posebno ako podsjetimo kako se od ukupno 35.000 optužnica podignutih na svim sudovima u BIH u protekle dvije godine tek jedan posto odnosi se na privredni kriminal i korupciju. Od 27.000 presuda na svim sudovima samo jedan do dva posto se odnosi na krminal i korupciju. Kako onda očekivati procesuiranje za političare. “Mi kao da živimo u super sređenoj zemlji. Po broju optužnica i presuda mnogo je veći broj u u Danskoj, Finskoj, a to su daleko najuređenije zemlje. Zaključak je da postoji sprega političke moći i kada je ona izvan institucija i pravosuđa”, kazao je Adis Arapović.U pismu državnom sekretaru Johnu Kerryju senator Roger Wicker zatražio je dodatna sredstva kako bi se raskrinkala i dokumentovala korupcija u BiH, objavila je N1.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE