Uvođenje povjereništava odlučuje izbore za lidera: Bakir se prepao Mehmedovića!?

Uvođenje povjereništava odlučuje izbore za lidera: Bakir se prepao Mehmedovića!?

Zbog najave održavanja Kongresa i izbora novog predsjednika te svih potresa koje je posljednjih godina prošla – od odlaska brojnih kadrova, do poraza na posljednjim izborima, stanje unutar SDA prati se s posebnim zanimanjem.

Sedmi juli

Posebno nakon što je kandidaturu, uz aktuelnog predsjednika Bakira Izetbegovića, najavio i Šemsudin Mehmedović.

Kongres SDA očekuje se tek polovinom oktobra, ali od odluka stranačkih organa do tada zavisit će i rasplet kada je u pitanju izbor predsjednika. Sjednica Predsjedništva SDA zakazana je za 7. juli, a dnevni red će biti dostavljen u ponedjeljak.

Špekulira se da aktuelno rukovodstvo planira uvođenje povjereništava u općinskim odborima za koje se sumnja da bi mogli dati podršku Mehmedoviću.

– Nemam te informacije, ali generalno smatram da je bolje da imamo više kandidata i da ostavimo mogućnost bazi da predloži koga ona želi. Ako je veći izbor, onda je to novi kvalitet, a mi smo mlada, demokratska zemlja, pa na taj način demokratske principe uzimamo sebi u praksu. To na ovim prostorima nije slučaj, jer se ni na Kongresu SDP-a nije moglo prepoznati više kandidata. Nedavno je i za predsjednika Naše stranke bio jedan kandidat. Nadam se da će SDA napraviti iskorak i da će imati demokratski kapacitet, bez obzira na to koga će izabrati – kazao nam je Nermin Mandra, član Predsjedništva SDA. 

Mandra: Ako je veći izbor, onda je to novi kvalitet  - Avaz

Mandra: Ako je veći izbor, onda je to novi kvalitet. Printscreen

Kako je dodao, dijelom razumije ovakvu praksu, jer s više kandidata u utrci dolazi do polarizacije unutar stranaka, što je bio slučaj i na posljednjem kongresu SDA.

Član Predsjedništva SDA Senad Bratić smatra da povjereništva trebaju biti uvedena tamo gdje objektivno nešto ne funkcionira, a ne iz bilo kojeg drugog razloga.

Bratić: Posvetiti se jačanju infrastrukture - Avaz

Bratić: Posvetiti se jačanju infrastrukture. Printscreen

– Smatram da se moramo posvetiti jačanju infrastrukture nakon općih izbora i svih dešavanja unutar Pokreta za državu. Treba gledati kako stanje popraviti i posvetiti se statusu povratnika koji su na marginama dešavanja. Vidjeti kako funkcionirati, jer smo opozicija na nivou FBiH i države i to su nove okolnosti s kojima se trebamo suočiti i postaviti se na drugačiji način nego do sada. Govorim to s pozicije nekoga ko 23 godine s porodicom živi u RS i nekoga ko želi da iz ovog kongresa SDA izađe jača nego što je ušla – istakao je Bratić.

Brojne afere

Jedan od kritičara rezultata dugogodišnje vladavine SDA sociolog Esad Bajtal smatra da ovakva SDA normalnim građanima BiH, nakon odlaska u opoziciju, neće nedostajati. Slaže se da unutar SDA ima članova koji su za demokratski i reformski kurs, ali ne zna ima li ih dovoljno da promijene stranku.

– Sve dok to ne znamo, mislim da je bolje da ih nema na političkoj sceni. Kako su radili, govore iskustvo, činjenice, afere od kojih smo umorni. Umorni smo od njihovih ataka na naše zdravlje, moral, na našu budućnost i budućnost naše djece – rekao je Bajtal.

Dinastija i demokratija

Na pitanje koliko u porazu i ukupnom stanju unutar SDA vidi krivice aktuelnog predsjednika Izetbegovića, Bajtal podsjeća na već dugo uvriježen pojam – dinastija.

– Dinastija i demokratija nemaju nikakve uzajamne veze, ali dinastija ima veze s pojmovima moć, nezasluženo bogatstvo, s antidemokratskim pojmom nasljeđivanja vlasti, kao što dijete naslijedi kuću ili dio imanja od oca. Taj princip u dinastiji prenosi se na državu, a ja kao građanin ne dozvoljavam da budem naslijeđen, da nekome pripadam mimo vlastite volje – istakao je Bajtal.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE