Uvozni proizvodi i dalje dominiraju na tržištu: BiH godišnje gubila 100 miliona KM od EU

Uvozni proizvodi i dalje dominiraju na tržištu: BiH godišnje gubila 100 miliona KM od EU

Početak ovogodišnje proljetne sjetve u Bosni i Hercegovini donosi sa sobom stare izazove i probleme koji već dugi niz godina muče domaće poljoprivrednike. Iako su iznosi poticaja na svim razinama rasli u proteklom razdoblju, poljoprivrednici i dalje su ugroženi zbog nedostatka mjera kao što je “plavi dizel” te nastavka rasta cijena repromaterijala i sjemena, koji se prisilno uvoze.

Nedostatak domaćih resursa poput sjemena i repromaterijala nameće Bosni i Hercegovini izazove koji ograničavaju potencijal poljoprivrednog sektora.

Osim toga, dugotrajna nemogućnost postizanja dogovora u zemlji je rezultirala kašnjenjem u korištenju sredstava iz najvećeg europskog fonda za poljoprivredu, IPARD-a. Nedostatak političke volje i nedostatak institucionalne infrastrukture doveli su do gubitka značajnih financijskih sredstava koja su mogla biti od vitalnog značaja za razvoj domaće poljoprivrede.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije Bosne i Hercegovine, ističe za Večernji list kako je nedostatak potrebnih preduslova za korištenje sredstava iz IPARD-a rezultirao gubitkom ogromne financijske podrške koja bi mogla značajno unaprijediti konkurentnost domaće poljoprivrede.

Podsjeća i na potencijal Bosne i Hercegovine da zadovolji dobar dio svojih potreba za hranom, kao što je to bio slučaj prije rata.

Ipak, uvozni proizvodi i dalje dominiraju na tržištu, a nedostatak zaštite tržišta i poljoprivrednika dodatno otežava situaciju. Bićo ističe važnost sistemskog pristupa u rješavanju problema poljoprivrednog sektora te ističe potrebu za većim ulaganjima i podrškom u razvoju domaće proizvodnje hrane.

Uprkos izazovima, Bosna i Hercegovina ima priliku iskoristiti mehanizam pretpristupne pomoći EU-a za ruralni razvoj (IPARD III) kako bi unaprijedila svoj poljoprivredni sektor. Ovaj mehanizam može donijeti značajna sredstva i podršku za modernizaciju, povećanje konkurentnosti i održivosti poljoprivrede u zemlji.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE