UZ PREFERIRANJE STRANAKA U VLASTI: U bh. medijima tokom kampanje bez govora mržnje

UZ PREFERIRANJE STRANAKA U VLASTI: U bh. medijima tokom kampanje bez govora mržnje

Nezavisna organizacija Media Plan iz Sarajeva od 1. do 14. septembra pratila je izvještavanje medija uoči i tokom početka zvanične izborne kampanje, a prema preliminarnim informacijama u elektronskim i printanim medijima nije bilo govora mržnje, iako su mediji u oba entiteta generalno davali najviše prostora strankama koje trenutno obnašaju vlast.

Rezultate istraživanja prezentirali su Lejla Turčilo i Radenko Udovičić, naglašavajući da monitoring medija svaki dan vrši 17 ljudi te da se osim sadržaja teksta prati i veličina fotografije, kubni centimetri u printanim medijima, dok se u elektronskim medijima prati i minutaža emitiranja određenog političkog sadržaja.

Kako je danas na pres-konferenciji rečeno, cilj monitoringa je da predstavi profesionalnu, sveobuhvatnu i objektivnu procjenu političkih različitosti, tačnosti i ravnomjernosti tokom emisija informativnog sadržaja i pokrivanju trenutnih zbivanja u zemlji, a tokom proteklih 14 dana praćeno je devet televizija, tri radiostanice, šest novina i četiri internet portala.

Udovičić je naglasio da od javnih televizijskih emitera, BHRT najviše prostora dao je Vladi Federacije BiH uz korištenje pozitivnog ili neutralnog tona, dok je Federalna televizija (FTV) dajući najviše prostora Vladi Federacije BiH imala neutralan ili negativan ton. Radiotelevizija Republike Srpske (RTRS) čak 80 posto svog prostora u informativnim emisijama dala je Vladi RS-a, predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

Kada su u pitanju privatne televizije one su imale raznovrsno izvještavanje s tim da televizije u Republici Srpskoj daju više prostora strankama u tom entitetu, dok TVBN i ATV vidno neutralno ili pozitivno izvještavaju o opozicionim stranama i to najviše o Srpskoj demokratskoj stranci (SDS), s negativnim tonom prema vladajućem SNSD-u.

Turčilo je kazala da dnevne novine daju više prostora zagovaranju određenih političkih opcija. “Glas Srpske“ najviše prostora dao je SNSD-u, a stranke i vlast iz Federacije BiH dobile su manje od jedan posto prostora, “Dnevni list“ najviše je dao prostora Vladi Federacije BiH, dok je 13 posto dato Socijaldemokratskoj partiji (SDP) BiH i devet posto Hrvatskoj demokratskoj zajednici (HDZ) 1990.

“Nezavisne novine“, kako je rečeno, najviše prostora dale su SNSD-u, a “Dnevni avaz“ Savezu za bolju budućnost (SBB) BiH čak 30 posto o kojem se govori u pozitivnom tonu, dok 17 posto odlazi na Stranku demokratske akcije (SDA), ali o noj se govori u izrazito negativnom tonu.

“Večernji list“ više od pola prostora dao je HDZ-u BiH, dok je HDZ 1990 dobio oko jedan posto. “Oslobođenje“ je dalo najviše prostora, čak 24 posto, SDA, potom SNSD-u (10 posto) i sedam posto HDZ-u BiH.

– Kada su u pitanju web portali oni su pokušali na drugačiji način pratiti predizbornu kampanju, pa je tako portal “Radio Sarajevo“ ponudio ikonografike političara koje donose politički put političara – kazala je Turčilo.

Portal “Frontal R“ najviše prostora dao je Vladi RS-a i SNSD-u, ali govoreći o njima u negativnom tonu, dok je za SDS upotrijebljen neutralan ili pozitivan ton. Portali “klix.ba“ i “bljesak.info“ prezentirali su glasačima najveći broj političkih partija.

Radiostanice imale su prilično neutralan ili pozitivan ton tokom izvještavanja o kandidatima i strankama u svojim informativnim emisijama te su imali uravnoteženo izvještavanje, a praćene su tri radiostanice javnih servisa.

Govornici su naglasili da se radi o preliminarnim rezultatima najavljujući da će konačni rezultati biti prezentirani kroz 15 dana te su dali preporuku medijima da više obrate pažnju da glasačima ponude analitičke emisije o programima stranka nego da im samo predstavljaju kandidate jer su glasači u predizbornoj kampanji najvažniji.

(Fena)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE