Velež ispao iz Evrope, katastrofalna noć Isića

FK Velež je večeras na sarajevskoj Grbavici završio evropski san. U uzvratnom susretu trećeg pretkola Konferencijske lige švedski klub Elfsborg slavio je sa visokih 4:1. U prvom meča bilo je 1:1.

Velež je na samom početku meča doživio šok. Igrao se 3. minut kada je Isić poklonio loptu Fricku, a ovaj lako matirao Bogdanovića. Samo minutu kasnije Mostarci su mogli poravnati. Sjajan udarac Brandaa odbranio je golman gostiju.

Velež je nastavio sa inicijativom. Međutim, igrao se 16. minut kada su Šveđani iz druge prilike došli do velikih 2:0. Okkels je uspio pobjeći Ovčini i preciznim udarcem pogodio mrežu Veleža.

Dvije prilike, dva gola

Brandao je bio u tim trenucima najagilniji kod Veleža, ali nikako nije mogao do gola. S druge strane, Elfsborg se dobro branio.

Sami kraj prvog dijela donio je veliko uzbuđenje pred golom gostiju. Nakon centaršuta Radovca, Zajmović je pobjegao Šveđana i šutirao glavom, ali je prebacio gol! Šveđani su na odmor otišli sa velika dva gola prednosti, ali je dojam bio da su “Rođeni” zaslužili barem jedna pogodak.

U nastavku se dogodio deja vu. Na jeftin način Velež je primio novi gol. Igrao se 48. minut kada Okkels postiže svoj drugi pogodak, ponovo nakon greške Isića.

U 50. minutu nastavilo se loše večer za Isića. Defanzivac Veleža skrivio je penal. Bogdanović je uspio odbraniti penal, ali je Frick natrčao na loptu i postavio nedostižnih 4:0.

Trener Veleža Feđa Dudić ubrzo je izvršio četverostruku izmjenu. U igru je poslao Zvonića, Vehabovića, Georgijevića i Cvijanovića, a teren su napustili Isić, Ćosić, Anđušić i Brandao.

Od 60. minuta uslijedio je miran period igre. Velež nije imao snage da ozbiljnije zaprijeti, a Šveđani su bili očigledno zadovoljni rezultatom jer nisu pokazivali veliku ambiciju u napadu.

Velež se kasno probudio

Kako se primicao kraj susreta tempo utakmice je skoro u potpunosti “umrtvljen”. Oba sastava su, činilo se, čekala da sudija svira kraj.

Da Velež neće pasti “bez ispaljenog metka” pokazao je Georgijević. U 80. minutu majstroski je primio loptu, okrenuo se i snažno je zatresao mrežu gostiju.

Nakon gola utakmica je ponovo dobila na intenzitetu. Velež je prebacio nekoliko brzina više. U 87. minutu Cvijanović je tražio penal nakon što mu je šut izblokira Maudo. Međutim, sudija je samo odmahnuo rukom.

U 90. minutu Georgijević je napravio glupost. Nakon jednog duela udario je gostujućeg igrača, a arbitar ga je bez razmišljanja poslao u svlačionicu. Kraj meča donio je mnogo nervoze, međutim rezultat je ostao 4:1.

Iako je završen evropski san, Velež može biti ponosan na svoj učinak nakon 30 godina izbivanja iz Evrope. Mostarci su uspjeli izbaciti favorizovani AEK, a protiv Elfsburga su imali remi u gostima.

Početni sastavi

Velež: Bogdanović, Ovčina, Isić, Zeljković, Radović, Hasanović, Radovac, Ćosić, Anđušić, Brandao, Zajmović.

Elfsborg: Ronning, Strand, Jarjue, Vaisanen, Larsson, Gojani, Holst, Romer, Okkels, Frick, Alm.