Velika Britanija odlučila: Napuštamo EU

Velika Britanija odlučila: Napuštamo EU

Pristalice izlaska Velike Britanije iz Evropske unije pobijedile su na referendumu o članstvu u Uniji, javio je jutros BBC.Tabor za izlazak iz EU zasad je dobio 13.524.404 glasova (52 posto), dok su pristalice ostanka dobile 12.635.440 (48 posto).

Neočekivana pobjeda pristalica izlaska EU iznenadila je finasijska tržišta koja su u velikom padu.

Britanska funta je već pala na najniži nivo od 1985. godine i nastavlja da pada.

Tabor za izlazak iz EU zasad je dobio 13.524.404 glasova (52 posto), dok su pristalice ostanka dobile 12.635.440 (48 posto).

S padom od preko 10 posto funta je na 1,33 dolara, dok je nakon zatvaranja birališta s nadom pobjede tabora za ostanak s 1,48 dolara porasla na 1,5 dolara.

Japanski berzanski indeks Nikei 225 je u padu od pet posto, dok je šangajski kompozitni indeks pao 1,2 posto, a hongkongški Hang Seng 4,6 posto.

Nakon što je osvojio većinu u parlamentu na prethodnim izborima, Cameron je dogovorio paket reformi za koji je rekao da će štititi suverenitet njegove zemlje i spriječiti migrante iz EU da pređu u Veliku Britaniju zbog beneficija.

Kritičari smatraju da reforme imaju nedostatke, da ostavljaju Veliku Britaniju na “milost i nemilost” birokrata u Briselu, kao i da ne doprinose zaustavljanju talasa evropskih imigranata koji dolaze u tu državu.

Ta zabrinutost pojačana je pošto je više od milion ljudi s Bliskog istoka i iz Afrike tokom 2015. stigao u EU.

Zemljotres Brexita se dogodio, biće potrebne godine da se raščiste ruševine, naslov je komentara u današnjem britanskom Guardianu.

“Teoretska mogućnost da bi Britanija mogla da napusti Evropsku uniju, što je bilo nominalno pitanje na listiću, ne predviđa ništa od šoka koji se dogodi kada zemlja zapravo glasa da to i uradi”, piše u komentaru.

Ruši se politika koja je vođena decenijama, kidaju se tradicionalne partijski savezi, autoritet premijera je srušen, a to je samo ono što se dešava na domaćem terenu, dodaje Guardian.

“Cijeli kontinet gleda sa strahom. Trebalo je da bude nezamislivo, a sada je ta pomisao postala djelo. Evropa ne može više da bude ista”, piše list u dugom komentaru u mogućim uzrocima ovakvog glasanja Britanaca.

Kako se navodi desio se zemljotres, iako ne postoji geografski epicentar za glasanje za Brexit.

Cameron podnio ostavku

Britanski premijer David Cameron podnio je ostavku na tu funkciju nakon što su Britanci na referendumu odlučili da zemlja izađe iz Evropske unije.

“Ovo je možda najveći iskaz demokracije u povijesti Ujedinjenog Kraljevstva. Pitali smo narod. Britanci su glasali za napuštanje EU-a, i njihovu volju moramo poštivati. Sada se moramo pripremiti za pregovore s Europskom unijom. To traži potpuni angažman, kako bi se svi dijelovi Kraljevstva zaštitili. To će tražiti snažno vodstvo. Ponosan sam što sam bio premijer ove zemlje 6 godina, vjerujem da smo puno toga postigli i proveli velik broj reformi. Uvijek ću vjerovati kako trebamo preuzeti na sebe čak i teške odluke. Zato sam i pregovarao s Europskom unijom o poziciji Britanije u EU-u. Ovu kampanju sam odradio onakon kako sam najbolje znao. Uvjeren sam da zemlji treba novo vodstvo, mislim da nije dobro da ja vodim ovu zemlju u tom smjeru. U nacionalnom je interesu da dođe novo vodstvo. Zemlja bi trebala imati novog premijera do listopada. Razgovarao sam s Kraljicom, pregovore treba voditi novi premijer”.

federalna.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE