Veliki procenat izliječenih: U BiH godišnje oko stotinu djece oboli od raka

Veliki procenat izliječenih: U BiH godišnje oko stotinu djece oboli od raka

U Bosni i Hercegovini godišnje od karcinoma oboli oko stotinu djece. Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka 15. februara bit će obilježen nizom događaja u gradovima širom BiH, prvenstveno kao podsticaj i ohrabrenje djeci i njihovim roditeljima da je karcinom bolest koja se danas, u najvećem broju slučajeva, može uspješno liječiti i izliječiti.

O tome svjedoči i dokumentarni film “Velika bijela kuća” mreže mladih liječenih od raka “MladiCe”, koji djeluju u sklopu Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka. Nakon sarajevske premijere, ovaj film će po prvi put u petak uvečer vidjeti i tuzlanska publika, a u “gradu na zrnu soli” uskoro bi trebala biti izgrađena i Roditeljska kuća.

– Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka ove godine se obilježava pod sloganom “Manje patnje i manje boli za djecu”. U skladu s tim, želimo da podignemo svijest javnosti o tome koliko je važno biti uz ovu djecu i njihove roditelje i podržati ih u borbi sa bolešću, kao i imati napredan zdravstveni sistem kako bi se bol i patnja djece umanjili tokom liječenja i u palijativnoj njezi. U petak u 11 sati zajedno sa Klinikom za dječije bolesti UKC Tuzla imat ćemo press konferenciju i najaviti projekat izgradnje Roditeljske kuće u Tuzli. Već smo potpisali ugovor sa UKC-om i odredili lokaciju gdje će se graditi kuća. Sada trebamo dobiti sve potrebne saglasnosti i onda se kreće sa izgradnjom. Vjerujem da ćemo i u Tuzli, jednako kao u Sarajevu, svi zajedno pokazati kako možemo uspjeti kada smo ujedinjeni u humanosti  – kaže za Faktor Fikret Kubat, predsjednik Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka.

U protekle tri godine otkako postoji u Sarajevu, Roditeljska kuća je opravdala svoje postojanje i znatno olakšala djeci i njihovim roditeljima proces liječenja, ističe Kubat.

– Ta kuća nekako je nadomjestila onaj najveći gubitak koji djeca oboljela od karcinoma imaju, a to je gubitak djetinjstva i bezbrižnosti, gubitak škole i porodične atmosfere… Mi im to sve pokušavamo nadomjestiti i izmamiti osmijeh na lica naše djece. Uvjeren sam da će i ovaj projekat u Tuzli podržati i institucije vlasti i svi građani – govori Kubat.

Statistički podaci govore da godišnje u Federaciji od karcinoma oboli u prosjeku 60-ero djece, a u RS-u između 25 i 30 mališana. Najčešći karcinomi koji se javljaju kod najmlađih pacijenata su maligna neoplazma limfoidnog tkiva, karcinom usne i usne šupljine, digestivnog trakta i kostiju.

– Prema podacima koje mi dobijamo sa Hematoonkološkog odjeljenja u Sarajevu kao referentnog centra za liječenje djece sa svim vrstama maligniteta, te iz UKC Tuzla, oko 60-ero djece godišnje se liječi. Ono što je ohrabrujuće je da je procenat izlječenja između 80 i 85 posto. To je u okviru svjetske statistike. Naravno, ono na čemu svi trebamo raditi jeste da imamo veći pristup inovativnim metodama liječenja i evropskim standardima u liječenju. Nažalost, to ne ovisi o pacijentima, to je pitanje generalno reforme zdravstvenog sistema koju je potrebno provesti, kao i većih izdvajanja za FZZO i Fond solidarnosti – kaže Fikret Kubat.

Liječenje djece sa malignim oboljenjima u potpunosti pokriva federalni Fond solidarnosti. U RS-u postoji poseban Fond solidarnosti namijenjen isključivo za dijagnostiku i liječenje djece u inostranstvu koja se ne mogu liječiti u zdravstvenim ustanovama u BiH. Slična inicijativa, za osnivanje fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje teških oboljenja kod djece, pokrenuta je nedavno u Tuzli. Kubat kaže da je to dobra ideja jer bi se na taj način mogla povećati izdvajanja za liječenje djece.

– Takvi fondovi postoje i u Srbiji i Hrvatskoj i praksa je da njima upravljaju i institucije i nevladin sektor. To bi bio fond u koji bi građani i institucije koje to žele mjesečno mogli izdvajati određeni iznos novca i njime bi upravljao poseban odbor. Iako liječenje djece u inostranstvu finansira FZZO, veoma često se dešavaju situacije da se dijete ovdje uputi na palijativnu njegu i kućno liječenje, ali roditelji to jednostavno ne mogu prihvatiti i onda traže nastavak liječenja na nekoj od klinika u inostranstvu. Država se mora uključiti i pronaći sistemsko rješenje za takve slučajeve jer smo svakodnevno svjedoci humanitarnih akcija i prikupljanja novca za liječenje djece – naglašava Fikret Kubat.  

A Udruženje Srce za djecu oboljelu od raka prije par dana organizovalo je i prvu online aukciju. Kako nam je rekao Kubat, dres našeg reprezentativca Miralema Pjanića kupila je za 420 eura gospođa koja je željela ostati anonimna. Taj novac bit će stavljen na raspolaganje mališanima koji trenutno borave u Roditeljskoj kući.

Dres koji je Miralem Pjanić poklonio za aukciju 

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele i liječene od raka, u nedjelju će u hotelu “Grand” u Sarajevu biti održana svečana akademija, uz druženje i zabavu za djecu iz cijele Federacije i BiH koja su završila svoje liječenje.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE