Veliki promet, a mala zarada: Zašto pravosuđe u BiH još nije nezavisno

Veliki promet, a mala zarada: Zašto pravosuđe u BiH još nije nezavisno

Evropski revizorski sud (ECA) jučer je objavio specijalni izvještaj pod nazivom “Podrška Evropske unije vladavini prava na zapadnom Balkanu: uprkos naporima, fundamentalni problemi i dalje postoje”, u kojem se naglašava da je EU najveći donator ovom regionu.

”Finansijska pomoć EU kanališe se, uglavnom, kroz Instrument pretpristupne pomoći (trenutno IPA II). Vladavina prava jedan je od devet prioritetnih sektora IPA II. Kao takav, finansiran je putem namjenskih budžetskih izdvajanja koja su iznosila 700 miliona eura za period 2014-2020”, istaknuto je u izvještaju.

U saopštenju se navodi da su se “u regiji odigrale određene tehničke i operativne reforme”.

”Ali, kako kažu revizori, u kontekstu nedovoljne političke volje i nedostatka angažmana, podrška EU uglavnom je bila nedovoljna da se riješe stalni problemi u oblastima poput nezavisnosti pravosuđa, koncentracije moći, političkog uplitanja i korupcije”, objašnjeno je uz napomenu da su “Albanija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Srbija kandidati, a BiH i Kosovo potencijalni kandidati za članstvo u EU, te da se sve ove države i dalje suočavaju s problemima koji se tiču vladavine prava i osnovnih prava”, saopšteno je nakon objave izvještaja.

Radnje EU imale su mali utjecaj na unapređenje fundamentalnih reformi vladavine prava, dio je izvještaja ECA

Naša zemlja je u proteklih sedam godina kroz IPA II fond za vladavinu prava i osnovna prava dobila 117 miliona eura.

”…a u BiH Komisija je postavila posebne uslove za brz početak reformi koje su zastale u oblasti odgovornosti i nezavisnosti pravosuđa”, stoji u izvještaju.

Stanje demokratije u BiH od 2018. do 2020. nalazi se na istom nivou, ali u odnosu na 2015. godinu zabilježen je primjetan pad.

”U BiH, projekt 6, koji se odnosi na izgradnju i renoviranje nekoliko sudskih zgrada, postigao je cilj”, stoji u izvještaju, uz objašnjenje da je novi prostor omogućio imenovanja dodatnih sudija, što je doprinijelo smanjenju neriješenih predmeta.

Osvrćući se na Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH, revizori pišu da “se i dalje uveliko oslanja na donatorsku podršku”.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

POVEZANE OBJAVE