Veliki uspjeh: Reprezentacija NS ZDK se plasirala na UEFA Kup regija

Danas je na terenu Trening centra N/FSBiH u Zenici reprezentacija Nogometnog saveza Zeničko-dobojskog kantona protiv gruzijske ekipe Basiani odigrala posljednji susret kvalifikacione grupe za plasman u UEFA Kup regija.

Poslije minimalnog trijumfa nad izraelskim timom Hapoel Bikat Hayarden, te susreta bez golova protiv Central Scotland, amaterska selekcija našeg kantona danas je igrala treći kvalifikacioni susret za plasman u UEFA Kup regija u kome je gruzijsku ekipu savladala sa 4:2.

Obzirom da je u drugom meču naše grupe koji se igrao u istom terminu u Kaknju izraelski Hapeol Bikat Hayarden sa visokih i izneđujućih 8:1 savladao škotskih Central, taj rezultat je išao u prilog ekipi selektora Bećira Mehanovića koja je tako grupu okončala na prvom mjestu sa sedam bodova i plasirala se na UEFA Kup regija koje će se igrati u junu 2023. godine.

Harun Jupić je u 24. minuti doveo selekciju našeg kantona u vodstvo, da bi u 44. minuti Lado Khidesheli poravnao rezultat. Ipak već u narednom napadu napadač Borca postiže svoj drugi gol te se s rezultatom 2: odlazi na odmor.

U 59. minuti Mirsad Šijerkić poveća na 3:1, a Lasha Silakadze u 71. minuti smanjuje na 3:2. Sve dileme o pobjedniku rješava odličnim pogotkom Belmin Hajdić u 77. minuti susreta za konačnih 4:2.

Velikom borbom tokom čitavog turnira ostali smo u igri za prvo mjesto. Danas smo svojim zalaganjem uspjeli da pobijedimo, osvojimo prvo mjesto i plasiramo se na završnicu Kupa regija. Mnogo nam ovo znači, a meni kao najiskusnijem igraču, ovo je kruna karijere“, rekao je kapiten Amir Bekan.

Nogometni savez Zeničko-dobojskog kantona: Amir Bekan (80′ Asim Bošnjak), Samir Talić, Harun Šabić, Hajrudin Čamdžić, Belmin Hajdić, Stefan Ilić (63′ Amar Meškić), Hadis Krehmić (78′ Haris Džafić), Samir Kondžić, Eldin Suljić (63′ Osmo Nuhanović), Nedim Subašić (46′ Mirsad Šijerkić), Harun Jupić. Klupa: Ismet Gajdić. Selektor: Bećir Mehanović. Pomoćni treneri: Ermin Vehabović, Dino Mačak.

Basiani: Akaki Barnabishvili, Bekar Mdzevashvili, Davit Barnabishvili, Archil Kelikhashvili, Lado Khidesheli, Girogi Tevzadze (62′ Nika Jolokhava), Lasha Silakadze, Archil Gabelia (62′ David Kirvalidze), Gigi Berdzenishvili (46′ Luka Biladze), Akaki Shengelia. Klupa: Boris Zamtaradze.

Sudije: Glavni sudija Jan Petrik (Češka), pomoćnici Jan Hurych (Češka) i František Ferenc (Slovačka), četvrti sudac Martin Dohal (Slovačka).