Meksiko je imao četvrtinu finala sve do 88. minute, nakon čega je Holandija preokrenula i prošla dalje (2:1). Meksiko je šesti put zaredom ispao u ovoj fazi takmičenja.

Prvu veću priliku na utakmici imao je Meksiko u 17. minuti kada je Hector Herrera šutirao sa ruba šesnaesterca malo pokraj lijeve stative. Carlos Salcido je pokušao sa velike udaljenosti u 24. minuti, ali Jasper Cillessen je uspio to odbraniti.

Tri minute poslije Robin van Persie je šutirao, međutim njegov udarac otišao je pored gola. Giovani dos Santos je sam izašao na golmana Holandije u 43. minuti, međutim Cillessen je bio uspješniji. Odbrana Meksika oduzela je jednu loptu Van Persieju na diskutabilan način u šesnaestercu, međutim sudija se nije oglasio.

Na početku drugog poluvremena u 48. minuti holandska odbrana je loše čuvala Dos Santosa, koji je udarcem sa 20-ak metara odlično pogodio mrežu Oranja. Holandija je imala priliku za izjednačenje u 55. minuti kada je Daley Blind šutirao sa ruba šesnaesterca.

U 58. minuti zahvaljujući Ochoi promjene rezultata nije bilo. Nakon kornera Stefan de Vrij je šutirao glavom, a meksički golman je sjajno intervenisao i uz pomoć stative spriječio udarac. Arjen Robben je nakon prolaska dva meksička fudbalera šutirao u 74. minuti, ali Ochoa je opet dobro intervenisao.

Preciznim udarcem Weslej Sneijder je donio izjednačenje u 88. minuti, a u drugoj minuti sudijske nadoknade sudija je dosudio diskutabilan penal za Holandiju. Klaas-Jan Huntelaar je uzeo loptu u ruke i pogodio za pobjedu Oranja i prolazak u četvrtinu finala.

Holandija – Meksiko 2:1 (Sneijder 88′, Huntelaar 90+4′ penal / Dos Santos 48′)

HOLANDIJA: Cillessen, Verhaegh (od 56′ Depay), Vlaar, De Vrij, Blind, Kuyt, De Jong (od 9′ Martins Indi), Wijnaldum, Sneijder, Robben, Van Persie (od 76′ Huntelaar).

MEKSIKO: Ochoa, Rodriguez, Marquez, Moreno (od 46′ Moreno), Salcido, Aguilar, Herrera, Guardado, Layun, Peralta (od 75′ Hernandez), Dos Santos (od 61′ Aquino).