U prvoj utakmici osmine finala Svjetskog prvenstva Brazil je nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca sa 3:2 savladao Čile. Nakon regularnih 90 minuta i produžetaka rezultat je bio 1:1.

Karioke su odlučno krenule u meč da što prije stignu do vodstva, a takva igra im se isplatila u 18. minuti. Neymar je izveo korener, a Jara je nespretno poslao loptu u svoju mrežu za vodstvo domaćih 1:0.

Ipak, njihova radost je trajala svega 14 minuta kada je nakon jednog auta Hulk katastrofalno pogriješio i dao loptu Vargasu koji je proigrao Sancheza, a napadač Barcelone je preciznim udarcem matirao Cesara za 1:1. Tada se utakmica dodatno otvoraila pa je Brazil u dva navrata preko Neymara opasno prijetio, a na drugoj strani je i Vargas izblokiran u posljednji čas, pa je ostalo 1:1 nakon prvih 45 minuta.

Otvaranje drugog dijela nije donijelo veća uzbuđenja, a najbolju šansu je imao Čileanac Aranguiz u 64. minuti kada je Julio Cesar fenomenalno odbranio njegov pokušaj. Brazil je imao više od igre, ali je i jalovo napadao. Veliku priliku za Karioke je imao Hulk pet minuta prije kraja, ali je Bravo sjajno intervenisao, pa je meč ušao u produžetke.

I produžeci su donijeli sličnu igru kao i drugo poluvrijeme, a Pinilla je u 120. minuti čak pogodio i prečku za Čile i pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Luiz je prvi pogodio, zatim je Pinilla loše šutirao u Cesara koji mu je odbranio. Willian je potom promašio cijeli gol, a udarac Sancheza ponovo je odbranio Cesar. Marcelo je pogodio za 2:0, a Aranguiz je konačno pogodio i za Čile. Udarac indisponiranog Hulka odbranio je Bravo, dok je Dias bio siguran za 2:2. Neymar je odlučio izvesti peti penal i bio je precizan, a nesretni Jara je pogodio stativu i Brazil se ipak provukao u četvrtfinale.