Kostarika je do sada definitivno bila najveće iznenađenje Svjetskog prvenstva u Brazilu, a Ticosi su nastavili da šokiraju fudbalski svijet. Poslije neriješenog rezultata sa Grcima u regluarnom dijelu (1:1) slavili su nakon penala i plasirali se među osam najboljih reprezentacija na svijetu.

U prvom poluvremenu nije se mnogo toga imalo za vidjeti. Obje reprezentacije su uglavnom više pažnje posvetili odbrani. Kostarika je imala nekoliko opasnih polukontri, ali su ih Grci na vrijeme zaustavljali.

Grčka je imala jednu veliku priliku i to u 37. minuti. Poslije jednog centaršuta Dimitros Salpingidis se našao u odličnoj stuaciji, ali je šutirao po sredini gola i to nije bio veliki problem za Keylora Navasa.

Kakvo je bilo prvo poluvrijeme govori i činjenica da su fudbaleri obje reprezentacije na odmor ispraćeni sa zvižducima sa tribina. U nastavku utakmice, u 47. minuti Georgios Samras je šutirao glavom, ali ravno Navasa.

Ticosi su došli do vodstva u 52. minuti. Lopta je došla do Bryana Ruiza, koji je sa ruba šesnaesterca uputio veoma precizan prizeman udarac, koji je završio u mreži Helena.

Kostarikanci su se našli u velikom problemu u 6. minuti, jer je Oscar Duarte dobio drugi žuti karton i Ben Williams mu je pokazao put u svlačionicu. Grci su do kraja utakmice stvorili nekoliko prilika, a u prvoj minuti nadoknade Sokratis Papastathopulos pogodio je za 1:1 i produžetke.

U produžecima osjetila se brojčana prednost Grka, koji su imali više prilika. Prvo je Konstantinos Katsouranis u 100. minuti dobro šutirao glavom, ali promjene rezultata nije bilo.

Najbolju priliku Heleni su imali u 113. minuti kada su imali pet na dva, međutim priliku je upropastio Lazaros Christodoulopoulos, koji je šutirao ravno u Navasa, tako da je do kraja ostalo 1:1 i uslijedili su penali.

Nakon penala slavila je Kostarika. Gekas je promašio u četvrtoj seriji i Ticosi su slavili sa 5:3

Kostarika – Grčka 1:1 (Ruiz 52′ / Papastathopulos 90+1′) – 5:3 nakon penala