Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine slavila je u prijateljskom susretu protiv Obale Slonovače rezultatom 2:1.

Izabranike Safeta Sušića u ovom meču je okarakterisala velika borbenost i želja za pobjedom, a susret smo otvorili sa formacijom 4-2-3-1 sa brzim i pokretljivim krilima koji dosta pomažu u odbrani i time daju snagu našoj super kreativnoj sredini terena. Naša selekcija je bila bolja ekipa u prvom dijelu, ali su ipak Slonovi prvi zaprijetili.
U 4. minuti prvi pokušaj na utakmici. Svoj udarac je isprobao Gradel, ali je Begović loptu odbio u korner nakon kojeg nije bilo većih uzbuđenja.
Naši reprezentativci u 17. minuti dolaze do vodstva. Šunjić je uputio jednu dugu loptu, a odbrana Slonova loše interveniše nakon čega Višća se ubacuje iz drugog plana, te lopta dolazi do Džeke koji je rutinski posprema u mrežu. Ovo je Dijamantu bio 34 pogodak u najdražem dresu. Nedugo nakon toga fenomenalnu loptu upućenu u kazneni prostor sjajno na volej hvata Sio, ali ona završava u rukama Begovića.

Na novu šansu za možda i najbolju afričku ekipu smo čekali do 30. minute kada Sio ubacuje loptu iz kornera, a Lacina Traore je dočekao na prvoj stativi, ali nažalost šutirao pored gola. Svega minutu kasnije nova 100 % šansa za našu reprezentaciju, u jednoj akciji su trojica naših fudbalera izašla na dva Obale Slonovače, Džeko je driblingom izbacio jednog odbrambenog igrača i kada se našao oči u oči sa golmanom, šutirao je preko gola.

Posljednju priliku su opet imali naši reprezentativci, Džeko je sjajno probio po lijevoj strani, lopta dolazi do Višće čiji udarac brani Gbohouo, te je ostalo 1:0. Odma na početku drugog dijela pokušao je Bamba sa velike udaljenosti, ali njegov udarac odlazi preko gola. Ofanziva Slonova se nastavila i u nastavku kada je pokušaj Bollya iz izgledne pozicije otišao ponovo preko gola.

Na ofanzivu Slonova odgovaramo novim golom. Pjanić i Hajrović su kombinovali, a Hajrović je uputio loptu prema Džeki koji odličnim udarcem matira Gbohouoa za 2:0 naše reprezentacije.

U 72. minuti Drogba je sjajno šutirao, ali Begović njegovu loptu odbija u korner. Novu odličnu šansu za Slonove smo zabilježili u 79. minuti kada je Drogba fenomenalno izbacio dva naša igrača uputio loptu za Sia kojem Begović fantastično brani udarac.

Dvije minute nakon toga sjajna kontra naših reprezentativaca, Ibišević dodaje do Salihovića koji sjajno proigrava Vršajevića, ali je on neprecizan.

Igrala se 90. minuta kada je Anel Hadžić faulirao Didiera Drogbu na 15-ak metara od gola, a fudbaler Galatasaraya je sam uzeo loptu, te je zakucao iza leđa Asmira Begovića.

BiH-Obala Slonovače 2:1 (1:0) (Džeko 17′, 53′; Drogba 90′)

BiH: Begović, Šunjić, Vranješ (od 63. Mujdža), Spahić (od 82. Hadžić), Kolašinac (od 18. Salihović), Pjanić, Bešić, Hajrović (od 74. Vršajević), Misimović (od 61. Medunjanin), Višća, Džeko (od 61. Ibišević).

Obala Slonovače: Gbohouo; Diomande, Djakpa (od 45. Dja Djedjé), Akpa Akpro, Bamba; Tioté (od 45. Serey Die), Zokora, Bolly (od 79. Boka), Sio, Gradel (od 69. Doumbia) ; Lacina Traore (od 53. Drogba).

Sudija: Jair Maruffo; Stadion: Edward Jones Dome; Gledatelja: 14.101; Žuti kartoni: Hadžić 90′ (BiH); Bamba 23′ (Obala Slonovače)