Vidljivo neslaganje Evropljana i Amerikanaca o BiH: Prvi vide napredak, a drugi potencijalni sukob

Vidljivo neslaganje Evropljana i Amerikanaca o BiH: Prvi vide napredak, a drugi potencijalni sukob

Percepcija, stavovi i odluke predstavnike Evropske unije u odnosu na one američkih zvaničnika, a u kontekstu politike prema Bosni i Hercegovini, odavno nisu bili suprostavljeni u mjeri u kojoj su to danas.

Isti dan kada je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen saopćila da će EU otvoriti pristupne pregovore sa našom zemljom, rekavši da su vlasti napravile najveći napredak u prethodnih deset godina na evropskom putu, američke obavještaje službe su objavile izvještaj u kojem navode da bi potezi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika mogli dovesti i do sukoba u BiH.

“Zapadni Balkan vjerovatno će se suočiti s povećanim rizikom od lokaliziranog međuetničkog nasilja tokom 2024. godine. Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik poduzima provokativne korake kako bi neutralizirao međunarodnu zajednicu i nadzor u Bosni i osigurao de facto otcjepljenje za svoju Republiku Srpsku. Njegovo djelovanje moglo bi potaknuti vođe bošnjačkog (bosansko-muslimanskog) stanovništva da osnaže vlastite kapacitete i zaštite svoje interese i tako eventualno dovesti do nasilnih sukoba koji bi mogli nadvladati mirovne misije snage”, stoji u izvještaju.

Teško je zamisliti da je moguće istovremeno postići najbolje rezultate na evropskom putu u posljednjih deset godina, a istovremeno biti na ivici sigurnosne krize.

Dan kasnije Ministarstvo finansija SAD-a uvelo je nove sankcije zvaničnicima Republike Srpske zbog narušavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Razlike između njih bile su vidljive i u reakciji na dogovor u Laktašima između stranaka vladajuće koalicije, kao i u stavu prema najavljenom nametanju visokog predstavnika da će nametnuti tehničke izmjene Izbornog zakona BiH. Evropljani su bili protiv, dok su Amerikanci pritiskali Schmidta da donese odluku.

Politička analitičarka iz Banje Luke Tanja Topić za Klix.ba kaže da građani Bosne i Hercegovine ovih dana mogu biti potpuno sluđeni i zbunjeni.

“S jedne strane dobijaju poruke o impresivnim postignućima aktuelne vlasti, na drugoj im se kao mogući scenarij pominje secesija koja sa sobom nosi i oružani sukob. Kome vjerovati i šta je od ponuđenih opcija realno? Svima je jasno da su impresivni rezultati više politička fraza i rezultat guranja od Evropske unije, koja nas želi ubaciti u posljednji vagon evropskog voza”, rekla je Topić.

Smatra da je to uveliko u raskoraku sa stvarnim stanjem, posebno u pravosuđu i procesu izgradnje pravne države.

“U raskoraku je i sa politikom SAD-a koju vidimo u sankcionisanju sve većeg broja pojedinaca iz BiH, i insistiranju na usvajanju izmjena zakona kojim bi se poboljšao integritet izbornog procesa”, kazala je Topić.

Dodala je da postoji jedna zajednička crta SAD-a, EU i visokog predstavnika, a to je da podržavaju evropski put naše zemlje.

“Samo se taj put i dolazak na cilj vide kroz drugačiju prizmu. Postoje ozbiljna odstupanja u političkim dioptrijama. Tako da je sve moguće, i da BiH dobije zeleno svjetlo za početak pregovora kao i da visoki predstavnik nametne zakone. Nadam se jedino da je scenarij o mogućem konfliktu i disoluciji zemlje neizvediv”, zaključila je Topić.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE