Vlada FBiH: Ispunjeno 25% aktivnosti iz reformske agende: 15. novembra prvi pregled napretka

Vlada FBiH: Ispunjeno 25% aktivnosti iz reformske agende: 15. novembra prvi pregled napretka

Pred Federalnu vladu stavljena je duga lista reformi koje moraju biti usvojene. Vremena je malo. Evropska unija prati rad i samo u potpunosti povedena agenda donosi napredak BiH. Neispunjavanje usvojenog moglo bi nam donijeti samo dodatne obveze.

 por1

Javne finansije, oporezivanje, fiskalna održivost, poslovna klima, tržište rada, reforma socijalne zaštite, vladavina prava, reforma javnog sektora – tek su dio obaveza iz reformske agende. Vlada Federacije trenutno radi na izmjenama Zakona o budžetima, kao i Zakonu o doprinosima u Federaciji. A već na jednoj od narednih sjednica naći će se i set zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju.

“To je reformski zakon koji će se početi primjenjivati u potpunosti od 1.1. 2016. Izmijenit će u potpunosti postojeći zakon međugeneracijske solidarnosti. Određeni segmenti će se još uvijek zadržati, međutim, on predviđa bodovni sistem i to je dosta transparentniji sistem”, pojašnjava Goran Miraščić, finansijski savjetnik premijera FBiH

Do sada je usvojen Zakon o privrednim društvima, kao i Zakon o radu, za čiju se potpunu implementaciju prvo treba završiti pregovore o kolektivnim ugovorima, a rok je 20. decembar. U Vladi tvrde da bilježe pozitivan trend, da je od planirane 51 aktivnosti ispunjeno 25 posto. S druge strane, opozicija smatra da nije dovoljno učinjeno. Zamjerke upućuje i na usvajanje zakona po hitnom postupku, bez opsežne javne rasprave, poput Zakona o državnoj službi.

„Iako je u reformskoj agendi pisalo da treba napraviti novi zakon, da je potrebna profesionalizacija i depolitizacija javne uprave, da se imenovanja moraju vršiti na osnovu stručnosti, to nismo imali u tekstu izmjena i dopuna zakona“, kaže Dženan Đonlagić, šef Kluba zastupnika DF-a u Parlamentu BiH.

Iako su neke od mjera iz reformske agende bolne, stručnjaci smatraju da su neophodne kako bismo se približili Evropsko uniji i NATO-u. „Moramo li prihvatiti reformsku agendu – 90% moramo, 10% je možemo izbjeći. Reformsku agendu, htjeli ili ne, moramo provoditi da bismo bili ukorak s EU“, kaže Željko Šain, dekan Ekonomskog fakulteta.

U Federaciji prepreka za provođenje reformi ne bi trebalo biti jer postoji parlamentarna većina, a kompletirana je i Vlada Federacije BiH. Od njih će Evropska unija već 15. novembra zatražiti prvi pregled napretka na reformskom putu.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE