Voće i povrće iz BiH gubi kvalitet čekajući na prelazima sa Hrvatskom

Voće i povrće iz BiH gubi kvalitet čekajući na prelazima sa Hrvatskom
Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Još jednom apelujemo na nadležne institucije u BiH da se što hitnije pristupi rješavanju problema dugog zadržavanja na graničnim prelazima sa Hrvatskom, posebno u već započetoj sezoni izvoza lako kvarljive robe.

To poručuju iz Spoljnotrgovinske komore BiH, iz koje su još početkom jula zatražili hitne sastanke sa nadležnim institucijama, da se nađe način kako da se izbjegnu kilometarske kolone, a lako kvarljiva roba što prije dođe do kupaca.

– Tema sastanka bila je hitno rješavanje dugih zadržavanja i zastoja na graničnim prijelazima sa Hrvatskom kroz otvaranje dodatnog BIP-a, odnosno graničnog inspekcijskog punkta, i „zelenih koridora“, te produženja radnog vremena fitosanitarnih inspektora u sezoni . Međutim, do danas su se oglasili samo iz UIO BiH. Izražavamo veliko žaljenje zbog nereagovanja nadležnih u situaciji koja zahtijeva razumjevanje i hitnu reakciju svih aktera, kako bi se pomoglo privrednicima da realizuju svoje ugovorene poslove. Ovom prilikom, još jednom, u ime izvoznika i prevoznika BiH, apelujemo na nadležne da hitno reaguju i u skladu sa svojim nadležnostima – poručuju iz STK.

Iz STK su ranije saopštili da je sastanak koji je održan 7. jula, uslijedio na inicijativu privrednika koji su zatražili hitno rješavanje dugih zadržavanja na graničnim prelazima sa Republikom Hrvatskom.

– Izvoz svježeg voća i povrća, odnosno šljive, krastavaca kornišona, mladog krompira i stonog grožđa iz BiH u EU u kontinuitetu raste. U 2021. na tržište EU izvezeno je 22.950 tona robe u vrijednosti 42,7 miliona KM, što čini 79 odsto od ukupnog izvoza svježeg voća i povrća. Najviše proizvoda izveze se u Njemačku, Hrvatsku i Sloveniju. Međutim, Hrvatska je za BiH značajna tranzitna zemlja. Prosječan izvoz pomenutih proizvoda u posljednje tri godine je iznosio 17.286 tona, što znači da se u sezonskom periodu od juna do septembra izvezu 864 kamiona svježeg voća i povrća, u prosječnoj vrijednosti od 28,8 miliona KM. Radi se o proizvodima sa vrlo visokim sadržajem vode koji do krajnjeg kupca treba da stigne u što kraćem vremenskom roku kako ne bi izgubili na kvalitetu, što za sobom povlači i cijenu proizvoda od strane kupca – upozoravaju iz STK.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE