Vojni analitičar: Putin priprema izlaznu strategiju iz rata

Vojni analitičar: Putin priprema izlaznu strategiju iz rata

Istanbulski pregovori i najava Rusije da će drastično smanjiti borbene operacije oko Kijeva i Černihiva vratili su nadu u to da agresija na Ukrajinu neće još dugo potrajati.

Američki i britanski izvori ovakav potez Kremlja smatraju dokazom velikih gubitaka na ratištima i problema s logistikom, dok je Glavni štab Oružanih snaga Ukrajine mišljenja da je ovo obećanje osmišljeno samo kako bi branioce dovelo u zabludu, te da ovo povlačenje predstavlja samo rotaciju jedinica.

Državni vrh

– Nakon što mu je propao glavni plan – da brzo svrgne državni vrh i tako zavlada Ukrajinom – Putinu se izjalovio i rezervni, da Ukrajinom zavlada osvajanjem ključnih gradova – kaže za „Avaz“ vojni analitičar Antonio Prlenda.

On dodaje da Rusija nije očekivala lavovski i organiziran otpor ukrajinske vojske.

– Najavama da će smanjiti vojne aktivnosti oko Kijeva i još nekih gradova te da su mu cilj operacije Donjeck i Lugansk, Putin zapravo priprema domaću javnost na ishod rata koji bi za njega bio kakav-takav uspjeh. Nazire se njegova izlazna strategija iz ovog sukoba. U pregovorima nudi manje razaranja, ali nastavlja s vojnim pritiskom upravo radi što jače pozicije u pregovorima. To ne znači da će on prestati s raketiranjima velikih gradova. Nastavit će gađati i skladišta na zapadu Ukrajine, a do posljednjeg trenutka neće odustati ni od Mariupolja, koji je potpuno devastiran – kaže Prlenda.

Minimum utjecaja

Uporedo s najavama o reduciranju operacija u Ukrajini, aktuelizira se i pitanje hoće li Rusija otvoriti neki novi front. Prlenda podsjeća da je napad na Ukrajinu, nakon Čečenije, Gruzije i zauzimanja Krima, četvrti rat koji je Putin započeo, ne računajući slanje ruskih snaga u Siriju.

– Da mu je plan o brzom zauzimanju Ukrajine uspio, teško da bi stao na tome. Još aktivnije bi i opasnije djelovao u zonama gdje Rusija vidi svoj interes. Područje Balkana Rusiji je i dalje zanimljivo, jer naš prostor još nije formalno uokviren euroatlantskim integracijama. Kad se to konačno dogodi, ruski utjecaj će spasti na minimum – ističe Prlenda.

Prokomentarisao je i kako ovo utiče na BiH.

– Za stanovnike BiH dobro je to što je ogromna većina svijeta osudila Putinovu agresiju na Ukrajinu, EU i veći dio svijeta su poprilično jedinstveni u vezi s tim. To pozitivno utječe na sigurnost okruženja. Teško da bi sigurnosna situacija kod nas bila bolja da je Putin brzo proveo svoj cilj i odmah „disciplinirao“ Ukrajinu – kaže Prlenda.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE