Vrijednost noći Kadra: Poslanikove dove za noć bolju od hiljadu mjeseci

Vrijednost noći Kadra: Poslanikove dove za noć bolju od hiljadu mjeseci

Rekao je naš Milostivi Allah “Ako biste brojali Allahove blagodati, ne biste ih mogli pobrojati. Allah zaista mnogo prašta i samilostan je.” (Nahl, 18)

Svaki iskreni vjernik bi morao uvijek imati na umu ove riječi našeg Plemenitog Gospodara. Prije svega, da u svakom trenutku budemo od Njemu zahvalnih robova na svim Njegovim blagodatima, a onda ta svijest o Allahovim blagodatima da probudi u nama želju da koristimo sve ono čime nas je Gospodar svih svjetova opskrbio u hajru, i da to činimo dok te blagodati traju i dok ih posjedujemo, a ne kad prođu ili kad ih budemo uskraćeni.

U proteklom periodu slušali smo i čitali o mnogim blagodatima koje uživamo u ovom mubarek mjesec ramazanu. A jedna od najljepših jeste što se u njoj nalazi noć u kojoj je počela objava Časnog Kur’ana i početak misije posljednjeg Allahovog poslanika.

Allah ovu blagoslovljenu noć je nazvao Lejletul-Kadr, i opisujući najznačajnije odlike i vrijednosti ove noći, rekao je: “Mi smo ga počeli objavljivati u noći Kadr, a šta ti misliš šta je noć Kadr? Noć Kadr je bolja od hiljadu mjeseci – meleki i Džibril, s dozvoljom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake, sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane.” (Kadr)

Naš Plemeniti Gospodar uči nas da je ta noć bolja od hiljadu mjeseci, pa sve ono što steknemo od dobrih djela u ovoj noći ne bi mogli postići ni za 83 godine svog života. Također, da zbog Njegove milosti i bereketa ove noći na Zemlju se spuštaju mnogi meleki jer je ovo noć odredbe, odluke sve do naredne godine, što bi trebalo da nas podstakne da ovu noć probdijemo u što većoj pokornosti Allahu.

S obzirom na to da je ovo isto noć Kur’ana, u kojem je počela objava i uputa cijelom čovječanstvu, ovu noć bi trebali iskoristiti i da razmislimo o svom odnosu prema Kur’anu. Da razmislimo koliko smo povezani sa Kur’anom, koliko nam znači, i u kojoj mjeri je zastupljen u našim životima. Da u ovoj noći probudimo svoju ljubav prema Njegovom govoru i da razmislimo koliko mi zaista volimo svoga Gospodara?

Zaista sva ova saznanja bi nam trebala biti dovoljna motivacija u traganju za svim dobrima te noći. A naš voljeni Poslanik podučava nas u kojem vremenu treba da je tražimo, i kaže: “Tragajte za Lejletul-kadrom u neparnim noćima posljednje desetine ramazana.”

U ovim noćima uzmimo sebi za obavezu da remiziramo svoje stanje, uradimo samoobračun kojeg smo prijeko svi potrebni, i čvrsto odlučimo da ćemo sve loše navike promijeniti, a na dobrima ustrajati.

I sve to popratimo iskrenom dovom Milostivom Allahu čija vrata milosti su uvijek otvorena.

Jedne prilike Aiša upitala je Allahovog Poslanika: “Kada bih znala koja je noć Lejletul-kadr, šta bih trebala u njoj da izgovaram?”

Poslanik joj odgovori da uči ovu dovu:

“Allahumme inneke afuvvun tuhibbul afve fa’fu anni / Allahu moj, zaista si Ti Onaj Koji prašta, voliš da praštaš, pa oprosti meni”.

Pored ove dove mi možemo učiti općenito sve dove, a posebno preporučujem dovu Allahova poslanika koju je on učio na namazima između dvije sedžde. Ovo je dova kojom ćemo, uz Allahovu dozvolu i milost, obuhvatiti svako dobro dunjaluka i ahireta. A ona glasi:

“Allahummagfir li verhamni, ve afini, vehdini, verzukni / Allahu moj, oprosti mi, smiluj mi se, podari mi zdravlje, uputi me i opskrbi me”.

Zaista nikako ne bi smjeli biti nemarni po pitanju dove našem Stvoritelju, jer je On onaj koji najbolje opskrbljuje i čije riznice su nepresušne.

Od Selmana se prenosi da je Allahov Poslanik rekao: “Doista se vaš Gospodar stidi i plemenit je; stidi se da ruke roba koje mu podigne, tražeći nešto, vrati prazne.”

A sve ibadete objedinit ćemo klanjanjem noćnog namaza u ovoj noći, pa bi od svega trebali da se potrudimo da ovu noć provedemo najviše na kijamu. Pa ćemo klanjajući noćni namaz zikriti, veličati Allaha, učiti Kur’an, donositi salavate i selame na Allahova Poslanika, i doviti za sebe, svoje roditelje i sve muslimane.

Allahov poslanik je kazao: “Ko noć Kadra provede u kijamu (klanjajući namaz), vjerujući u njen blagoslov, tražeći na taj način nagradu od Uzvišenog, bit će mu oprošteni prijašnji grijesi.”

Piše: Šefik-ef. Delalović, St. Louis Islamic Center “Nur”

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE