Vrlo uspješne i sposobne: žene u tipično muškim zanimanjima

Vrlo uspješne i sposobne: žene u tipično muškim zanimanjima

Koliko god crna bila slika bh. stvarnosti, svakodnevno se mogu naći i pozitivni primjeri.

Vrijeme kad se čekalo da država nešto uradi za radnika je davno prošlo. Živimo u vremenu kad se svaki pojedinac treba pobrinuti za sebe.

Možda i najbolji primjer su žene koje su se odlučile prekvalificirati i posao naći u nekad tipično muškim zanimanjima.

Zanimanja poput zavarivača, operatera na CNC mašinama ili pčelara najčešće nazivamo muškim, no da nije tako uvjerile su nas žene koje su se ohrabrile postati dio, uvjetno rečeno, muškog svijeta. Među njima je i Zekija Kozlica iz Bihaća. Nakon što je ostala bez posla, okrenula se pčelarstvu.

  • Ja sama sve radim, od pripreme, glavnog pčelarenja… Sve. Samo sin i muž mi pomognu kad trebam seliti pčele, ali nerado to rade, priznajem – priča nam Zekija.

Ljubav prema pčelarstvu ova Bišćanka otkrila je spontano prije 15 godina. Počela je skromno sa pet košnica, a danas ih ima više od 60.

Da je sve moguće ostvariti pokazuje i primjer Dajre Ramić iz Bosanske Krupe. Osam godina je radila u jednoj tekstilnoj tvornici koja je na kraju završila u stečaju. Danas je varilac.

  • Super, meni je super. Imali smo obuke, dobro su prošle, ostala sam – kaže Dajra.

Doprinos u angažiranju žena u tzv. muškim zanimanjima dala je Obrtnička komora USK, kroz razne vidove edukacije i osposobljavanja, piše BHRT.ba.

  • Kod firmi koje su proizvođači namještaja imamo žena koje su uposlene kao stolari, imamo dosta samostalnih djelatnosti gdje su žene nosioci obrta. Imamo čak na kantonu dvije žene koje taksiraju. Imamo u preradi mesa žena koje su mesari – navodi predsjednik Obrtničke komore USK Enes Arapović.

Zekija i Dajra sa početka priče dokaz su da su žene jake i sposobne raditi poslove koje je društvo, nepravedno, pripisalo jačem spolu. Samo je, kažu, potrebno imati želju.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE