Wagner u trenutku ostao bez tri najvažnija čovjeka: Ko su putnici koji su sa Prigožinom bili u srušenom avionu

Wagner u trenutku ostao bez tri najvažnija čovjeka: Ko su putnici koji su sa Prigožinom bili u srušenom avionu

Šef ruske paravojne grupe Wagner Jevgenij Prigožin poginuo je danas nakon što se privatni avion srušio u ruskoj Tverskoj oblasti.

Prvo je potvrđeno da je Prigožin bio na spisku putnika, a potom i da je bio u avionu. Međutim, još nije stigla i zvanična potvrda da je njegovo tijelo identifikovano. 

U međuvremenu, objavljen je i spisak svih putnika i članova posade koji su bili u letjelici koja se srušila. Na tom spisku su, osim Prigožina, još dva ključna čovjeka plaćeničke grupe.

Ko je bio Prigožin?

Prigožin (62) je postao popularan i poznat široj svjetskoj javnosti nakon izbijanja sukoba između Rusije i Ukrajine u februaru prošle godine.

Pripadnici Wagnera, među kojima je bilo više hiljada osuđenika regrutovanih u ruskim zatvorima, učestvovali su u najdužoj i najkrvavijoj bici za grad Bahmut u samoproglašenoj Donjeckoj Narodnjoj Republici, podsjeća Reuters.

Prigožin je kontinuirano koristio društvene mreže da obznani ratne uspjehe Wagnera i da ukaže na svoje sukobe sa ruskim vojnim vrhom, prije svega sa ministrom odbrane Sergejom Šojguom.

Prvi čovjek Wagnera često je iznosio oštre kritike na račin ruskog vojnog etsblišmenta i optuživao čelnike ruskog Ministarstva odbrane za nesposobnost, pa čak i za izdaju. U junu 2023. godine Prigožin je stao na čelo pobune u kojoj su učestvovali Wagnerovi borci.

Nakon što je uspostavio kontrolu nad gradom Rostov na Donu, oborio nekoliko ruskih vojnih helikoptera sa posadama, Prigožin je izjavio da nastavlja da napreduje prema Moskvi.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin je to nazvao činom izdaje i obećao oštar odgovor države, ali ubrzo potom situacija je ublažena dogovorom kako bi se spriječilo krvoproliće.

Nedugo zatim zvanična Moskva odustaje i od krivičnog gonjenja za oružanu pobunu protiv Prigožina, a potom on i dio njegovih jedinica odlaze u Bjelorusiju, navodno da pomognu bjeloruskoj vojsci da se obuči za realne ratne situacije.

Krajem jula ove godine, Prigožin je fotografisan u Sankt Peterburgu tokom samita Rusija-Afrika, a prije nekoliko dana se pojavio u videu za koji je rekao da je snimljen u Africi, kontinentu na kojem Wagner ima brojne poslovne interese.

Bliski saradnici poginuli s njim tokom pada aviona

Osim njega u avionu koji se srušio bio je i Dmitrij Utkin, Prigožinova desna ruka i jedan od ključnih figura u Wagner grupi.

Utkin je bio rezervni potpukovnik. Profesionalni vojnik do 2013. godine komandovao je 700. odvojenim odredom specijalnih snaga 2. odvojene brigade Specijalnih snaga Glavne obavještajne uprave Ministarstva odbrane stacionirane u Pečorima, Pskovska oblast.

Od 2014. komandovao je sopstvenom jedinicom, koja je, prema njegovom pozivnom znaku, dobila kodni naziv „Wagner PMC“.

Utkin je dobio nekoliko Ordena za hrabrost za svoja djela na bojnom polju.

U srušenom avionu bio je i Valerij Čekalov, šef službe obezbjeđenja u Wagner grupi.

Čekalov je bio odgovoran za sva kretanja Prigožina, transportnu logistiku i jedini je tačno znao kad i gdje se Prigožin nalazi.

On je javnosti postao poznat prošle godine, kada su mu većina zapadnih država, koje podržavaju Ukrajinu, zbog rata i podrške Rusiji uvele sankcije.

Podsjetimo, spasilačke službe su saopštile da su pronađena tijela svih deset putnika. Osim gore pomenutih, prema navodima ruske Federalne agencije za vazdušni saobraćaj, na spisku putnika su bili još: Propustin Sergej, Makarijan Evgenij, Totmin Aleksandr, Matusev Nikolaj.

Među članovima posade bili su pilot Levšin Aleksej, kopilot Karimov Rustam i stjuardesa Kristina Raspopova.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE