Za kim sve traga BiH: Sa stranice Interpola smiješi se 100 lica, ali veći dio potjernica uopće nije javan

Za kim sve traga BiH: Sa stranice Interpola smiješi se 100 lica, ali veći dio potjernica uopće nije javan

Bosna i Hercegovina traga za većim brojem osoba koje su nedostupne njenim organima gonjenja, a tražene su zbog različitih krivičnih djela za koja se sumnjiče ili su za njih presuđene.

Na zvaničnoj Interpolovoj listi trenutno se nalazi 100 crvenih potjernica sa fotografijama traženih osoba, kojim se traži njihovo hapšenje i izručenje u BiH.

Ono što je široj javnosti nepoznato je, da pored ovih, postoji i veći broj crvenih Interpolovih potjernica koje uopće nisu javno dostupne. Takvih potjernica je prema informacijama kojima raspolaže Faktor, a koje su dobijene od relevantnih institucija, čak i mnogo veći broj nego onih javno dostupnih.

Veći dio potjernica, koji nije javan, dostupan je samo u sistemu Interpola i vidljiv organima koji po njima postupaju prilikom kontrole na granici ili policijski organi unutar teritorije neke zemlje.

Zapelo u Ministarstvu

Takav je naprimjer slučaj Save Marinkovića, kojeg, a kako je to i zvanično potvrđeno, Bosna i Hercegovina, odnosno Kantonalni sud u Sarajevu traži zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu sarajevskih policajaca Adisa Šehovića i Davora vujinovića.

On je, prema informacijama Faktora u ekstradicionom pritvoru u Njemačkoj, koji mu je i određen upravo po toj potjernici, ali njegovi podaci nisu javno dostupni na stranici Interpola.

S druge strane, na listi traženih osoba i dalje se nalazi Mladen Džidić, iz Mostara, koji je pobjegao iz zatvora u Mostaru, gdje je izdržavao kaznu zatvora u trajanju od 17 godina zbog ubistva Crnogorca Branislava Obradovića.

Sesvete

On je prije više od dva mjeseca uhapšen u Hrvatskoj, ali njegovo ime sa liste traženih osoba Interpol će ukloniti tek na zahtjev organa koji je i zahtijevao raspisivanje potjernice. U ovom slučaju su to bh. organi gonjenja, koji u ovom trenutku ne mogu znati da li će eventualno sud u Hrvatskoj Džidića pustiti na slobodu. Također se ne zna ni da li će on uopće biti izručen Bosni i Hercegovini, s obzirom na to da pored bosanskohercegovačkog, posjeduje i državljanstvo Hrvatske, ali i Njemačke.

Fotografije nekih od osoba koje traži Bosna i Hercegovina na stranici Interpola su godinama.

Među najnovijim su potjernice za Adelom Kabašem, osumnjičenim da je u decembru prošle godine u sarajevskom naselju Pofalići, iz vatrenog oružja ubio Sarajliju Mehmeda Mešu Ramića.

Traži se

Na listi traženih je i Saša Golub, također osumnjičen za ubistvo u Sarajevu. Njemu se na teret stavlja da je u julu 2020. godine iz pištolja ubio Nedžiba Spahića Džibu dok je sjedio u bašti kafića Paper Moon u Sarajevu. Nakon toga je pobjegao s mjesta događaja i gubi mu se svaki trag.

Zbog ubistva se traže i dvojica migranata koji su u Bosni i Hercegovini evidentirani kao Ismail Mehaili i Walid Ferroukhi. Oni su prvostepenom presudom kantonalnog suda u Bihaću bili oslobođeni krivnje da su 15. juna 2018. u jednoj kući u Bihaću nožem nasmrt izboli 24-godišnjeg A. I. Oslobođeni su jer sudsko vijeće nije moglo na osnovu podataka u spisu, odnosno optužnici zaključiti o identitetima optuženih s obzirom na to da oni nisu imali identifikacionih dokumenata.

Vrhovni sud FBiH je kasnije tu presudu ukinuo i predmet vratio Kantonalnom sudu u Bihaću, ali su dvojica migranata već odavno nestala u nepoznatom pravcu.

Potjernice za nekim drugim osobama, čije prebivalište je manje – više poznato svima, također se godinama “kisele” na stranici Interpola, jer države u kojim se nalaze ne pokazuju želju da ih hapse.

Objavila Nova.rs

Takav je slučaj sa nekadašnjom misicom, Playbojevom zečicom i članicom organizovane kriminalne grupe Darka Eleza Slobodankom Bobom Tošić, koja je pobjegla iz države neposredno prije nego što će joj biti upućen poziv na izdržavanje zatvorske kazne, a nakon što je pred Sudom BiH pravosnažno osuđena da je učestvovala u pripremanju ubistva Đorđa Ždrale 2006. godine u naselju Vranješ u Istočnom sarajevu.

Portal Nova.rs nedavno je objavio videosnimak koji pokazuje da se Tošić “krije” u Srbiji, gdje uživa zaštitu tamošnjeg političara Žike Gojkovića.

Njen “kolega” iz istog predmeta i brat organizatora grupe Darka Eleza, Davor, također je već godinama na potjernici Interpola. Pretpostavlja se da je i on utočište našao u Srbiji, a pobjegao je neposredno pred izricanje presude Suda BiH u predmetu “Lutka”.

Da li će neka potjernica biti javno objavljena ili ne, kako nam je pojašnjeno, prvenstveno zavisi od procjene organa koji traga za određenom osobom, odnosno da li taj organ smatra da će na taj način postići efekat koji želi.

Nakon toga i Interpol vrši određene provjere, odnosno da li je javno objavljivanje podataka neke osobe u skladu sa nekim njihovim standardima i potjernica tek tada može biti i javno obznanjena.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE