Za šta je uopće osumnjičen Osmica

Pripadnici SIPA-e su po naredbi Tužilaštva BiH, a uz odobrenje Suda BiH danas izvršili pretres kuće bivšeg direktora OSA-e Osmana Mehmedagića Osmice. Pretres je izvršen u nastavku istrage afere „Diploma“.

Raport je imao uvid u dokumentaciju Tužilaštva BiH, a vezano za istragu (ne)postojanja Osmicine diplome. Prema dokumentaciji Tužilaštva, Osmica je Vijeću ministara kao dokaz o stručnoj spremi predao samo nepotpisanu biografiju te je preuzeo dužnost direktora OSA-e iako je znao da ne ispunjava uvjete, odnosno, kako se navodi, nema fakultetsku diplomu.

Mehmedagić je diplomirao na Univerzitetu za poslovne studije – studijski smjer – Poslovno pravo Banja Luka, koji u vrijeme svoga postojanja nikada nije bio akreditovana institucija od strane nadležnog organa. Osmica je diplomirao 25.7.2006. godine i stekao zvanje diplomirani ekonomista sa 180 ECTS bodova, za šta je dobio uvjerenje o diplomiranju i diplomu od 21.09.2007. godine. Sve je to uložio u svoj personalni dosije u OSA-i BiH kao dokaz da posjeduje visoku stručnu spremu.

Jedna diploma, druga diploma pa državna tajna

Međutim, kako se navodi u dokumentaciji Tužilaštva BiH, pri tome, iako je to bio obavezan, nije predao dodatak diplomi, s obzirom na to da se radi o diplomi stečenoj po Bolonjskom programu, izdatom od strane Univerziteta. Prema saznanjima Tužilaštva, Mehmedagić je znao da navedena kvalifikacija ne predstavlja adekvatnu visoku stručnu spremu. Naime, odlukom Vijeća ministara BiH, njegova kvalifikacija u dokumentu nivoa „osnova kvalifikacijskog okvira u BiH pod oznakom 5-B Bachelor, svrstana u VI stepen pod oznakom „viša škola-viša stručna sprema“, činjenicu da posjeduje navednu diplomu je iskoristio u postupku imenovanja na poziciju generalnog direktora OSA BiH. Uradio je to, kako se navodi, tako što je Vijeću ministara BiH kao jedini dokaz svoje stručne spreme predao nepotpisanu biografiju u kojoj je lažno naveo da ispunjava uvjete za poziciju generalnog direktora OSA, iako je znao da takvu kvalifikaciju nema.

Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji OSA BiH iz novembra mjeseca 2006. godine, za poziciju generalni direktor u članu 25. predviđena je univerzitetska diploma VII stepena.

Tužilaštvo navodi kako je Mehmedagić bio motivisan visokom funkcijom koja mu se nudi i koja mu donosi značajno viša primanja i privilegije. Nakon što je Vijeće ministara povjerovalo u njegove izjave da ima potrebnu spremu za dužnost na koju se postavlja, na sjednici Vijeća ministara BiH od 15.11.2015 godine je imenovan na funkciju generalnog direktora OSA-e. Mehmedagić je preuzeo dužnost, iako je znao da ne ispunjava Zakonom propisane uvjete za tu poziciju i što mu je omogućavalo da ostvaruje protupravnu imovinsku korist u vidu razlike u plaći, koju je imao na poziciji šefa odjela za tajno praćenje u odnosu na platu generalnog direktora, navodi se u dokumentaciji Tužilaštva BiH.

Dalje se ističe kako je vršenjem dužnosti generlanog direktora OSA-e sa nedovoljnom stručnom spremom ostvario protupravnu imovinsku korist u iznosu koji značajno premašuje 100.000 KM. Zatim je kao direktor OSA-e, kako piše, 28.9.2016. donio novi Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji OSA BiH u kojem je potrebnu stručnu spremu za poziciju generalnog direktora uskladio na način da njegova stručna sprema navedena u diplomi Fakulteta za poslovne studije odgovara toj poziciji, tako što je izbacio uvjet Univerzitetska diploma VII stepena,i propisao kao uvjet – VSS.

Osmica se dalje sumnjiči da je nakon donošenja formalne odluke o poništavanju Mehmedagićeve diplome od strane Prosvjetne inspekcije RS, koja je u augustu 2019. godine, naložila Fakultetu za poslovne studije u Banjoj Luci poništavanje diplome Osmana Mehmedagića zbog nezakonitosti postupku školovanja i načinu sticanja te diplome. Navodi se da Mehmedagić taj fakultet upisao upotrebom krivotvorenog indexa Pravnog fakulteta u Sarajevu, a koji je sam Mehmedagić u Službenim novinama Federacije BiH oglasio ništavnim. Zatim, kada se zatekao u situaciji da mu je diploma sa kojom je imenovan na poziciju generalnog direktora OSA-e poništena Mehmedagić se odlučio Komisiji za nadzor nad radom OSA-e Parlamenta BiH dokazati da ima adekvatnu stručnu spremu, tako što je upotrijebio krivotvorenu diplomu Američkog univerziteta u BiH, navodi Tužilaštvo.

Tužilaštvo sumnjiči Mehmedagića da nikada nije studirao na ovom univerzitetu i da mu je diplomu izdao vlasnik Američkog univerziteta Prcić Denis uz pomoć uposlenice i saradnice na AU BiH Melise Mujkanović Belkić. Prema dokumentaciji u koju smo imali uvid, Mehmedagić je dostavio krivotvorenu diplomu Zajedničkoj komisiji za nadzor nad radom OSA BiH, pri čemu je svoju vlastitu diplomu koja nikada nije bila uložena u personalni dosje označio tajnim podatkom i službenim dokumentom i to povjerljivim dijelom personalnog dosijea OSA BiH, koji nosi oznaku tajnosti povjerljivo. Dalje se sumnjiči da je navedenu oznaku kršenjem člana 9. Zakona o zaštiti tajnih podataka stavio samo iz razloga kako bi prikrio vlastito krivično djelo, te je iskorištavanjem ovlaštenja koja ima kao generalni direktor OSA BiH.

Sumnja se da je oštetio budžete BiH i FBiH

Prema Tužilšatvu BiH, tokom septembra 2016. godine, Mehmedagić je iskorištavanjem ovlaštenja koja su mu data u službi donio Pravilnik o unutrašnjem ustrojstvu OSA-e u kojem je direktnim kršenjem Zakona o OSA-i BiH suspendovao zakonsku odredbu koja propisuje da uposlenici Agencije na radnim mjestima koja uključuju obavljanje operativnih aktivnosti imaju pravo na staž osiguranja u uvećanom trajanju. Zatim se, kako se navodi, odlučio da sačini popis radnih mjesta koji propisuje dužinu trajanja uvećanog staža, dostaviti Vijeću ministara BiH na usvajanje.

Rukovodio se, kako se sumnja, ličnim interesima a ne interesima službe, kako bi izbjegao obavezu da takvu listu Vijeću ministara BiH predloži rukovodstvo OSA-e, a u cilju da ostvari protupravnu imovinsku korist u vidu nezakonitog vršenja funkcije, a sve kako bi izbjegao obavezan odlazak u penziju.

Dalje se sumnja da je Mehmedagić u tabelarnom prikazu kao sastavni dio Pravilnika u mjestu rubrika Generalni direktor, zamjenik Generalnog direktora i Glavni inspektor se odlučio da ne stavi bilo kakvu oznaku trajanja beneficiranog radnog staža za ove pozicije. Tako je, navodi se, nastavio vršiti dužnost generalnog direktora OSA BiH, iako je trebao ići u penziju.  Tako je ostvario protupravnu imovinsku korist u iznosu na osnovu plaća, čime je oštetio Budžet Bosne i Hercegovine.

Dalje se Mehmedagić sumnjiči da je od 2017-2019. godine osim plaće, ostvarivao i novčane prihode iz nepoznatih izvora koji ne potiču iz njegovih redovnih primanja. Taj novac je, kako se navodi u dokumentima Tužilaštva, trošio za kupovinu automobila Audi Q 5, kojeg je gotovinskom uplatom platio prodavcu Asimu Sarajliću iznosom od 40. 000,00 KM, dvije nekretnine u ulici Posavsaka 22, koje je je gotovinskom uplatom od 116.000 KM platio Šaćiru Čediću, te je dio potrošio za izgradnju kuće i bazena na navedenim parcelama.

Taj novac koji ne potiče iz redovnih primanja Osmice i njegove porodice nije prijavio nadležnim poreskim organima FBiH, čime je oštećen i Budžet FBiH.

Raport

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE