Za šta su sve osuđivane žene pred Sudom BiH?

Sud Bosne i Hercegovine na Odjelu II za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju u posljednjih šest godina donio je nekoliko presuda u kojima su glavni akteri bili žene.

Žene su osuđivane za pokušaj ubistva, neovlašten promet drogama, krijumčarenje ljudi, ali i za niz drugih krivičnih djela.

Izdvojili smo deset imena žena koje su osuđene pred Sudom BiH.

1. Mirabela Čoker osuđena je krajem decembra 2013. godine na šest i po godina zatvora zbog neovlaštenog prometa droge i pokušaja ubistva. Sud je ovakvu presudu donio nakon prihvatanja sporazuma o priznanju krivnje.

2. Brankica Ivanović osuđena je za krijumčarenje ljudi. Nakon razmatranja i prihvatanja sporazuma o priznanju krivnje, Sud je u februaru 2014. izrekao presudu kojom je Ivanović kažnjena zatvorom u trajanju od jedne godine i dva mjeseca.

3. Andrea Kogoj osuđena je sredinom novembra 2009. godine na godinu dana zatvora zbog neovlaštenog prometa opojnim drogama.

Presudom Suda BiH ona je kriva što je postala član i zajedno sa drugim pripadnicima sudjelovala u radu zločinačke organizacije koja je u periodu od februara do kraja augusta 2008. godine vršila neovlaštenu kupoprodaju, prijenos, prijevoz, držanje, posredovanje u daljnjoj međunarodnoj prodaji te slanje i isporuku marihuane.

4. Marica Ćulum, advokatica iz Banje Luke osuđena je 2012. godine trećestepenom presudom na pet mjeseci zatvora zbog pripadnosti organiziranoj kriminalnoj grupi koja se bavila međunarodnim švercom marihuane iz Crne Gore.

Grupa je iz Crne Gore drogu švercovala prema Stocu i Čapljini, odakle je u jednom smjeru prebacivana u Hrvatsku, dok je u drugom pravcu transportirana prema Zenici i Banjoj Luci.

5. Nermina Klobodanović kriva je za krivično djelo neovlašteni promet opojnim drogama. Sud je početkom januara 2014. godine nakon razmatranja i prihvatanja sporazuma o priznanju krivnje izrekao kaznu zatvora u trajanju od jedne godine.

6. Amalija Tomić je osuđena je u martu ove godine na pola godine zatvora zbog pranja novca i krivotvorenja isprava.

Tomićeva je proglašena krivom što je, kao direktor i odgovorna osoba pravnog lica “Ciprom” Bijeljina, preko navedenog pravnog lica, uvozila otuđene radne mašine iz Njemačke, koje su potom carinjene na osnovu krivotvorenih faktura i dalje prodavane drugim pravnim licima.

7. Lejla Zuko osuđena je u februaru 2011. godine na uslovnu kaznu zatvora u trajanju od jedne godine jer je bila član organizovane grupe koja je pripremala i izvršavala ilegalno prebacivanje migranata iz Albanije preko teritorija Republike Makedonije, Kosova, Crne Gore, BiH, Hrvatske i Slovenije, u zemlje Evropske unije.

Sud je odlučio da se kazna zatvora neće izvršiti, ukoliko optužena u roku od tri godine od dana pravosnažnosti presude ne počini novo krivično djelo.

8. Đulzara Hozanović osuđena je za krijumčarenje ljudi i pranje novca uslovno na 20 mjeseci zatvora. Drugostepena presuda izrečena je u decembru 2010. godine, a kazna se neće izvršiti ako optužena Hozanović u roku od pet godina od dana pravosnažnosti ove presude ne počini novo krivično djelo.

9. Enesa Pouraslan kriva je za krijumčarenje ljudi. Ona je 2013. godine osuđena na uslovnu kaznu zatvora u trajanju od dvije godine, a koja se neće izvršiti ukoliko optužena, u periodu od pet godina, od dana pravosnažnosti presude, ne počini novo krivično djelo.

U presudi je navedeno da je Pouraslan organizovala i rukovodila grupom za organizovani kriminal koja je zajedničkim djelovanjem i međusobno povezanim radnjama u 17 slučajeva počinila krivično djelo krijumčarenje osoba.

10. Vesna Nezirević je u januaru 2014. godine nakon sporazumnog priznanja krivice osuđena za krijumčarenje ljudi. Sud je optuženoj izrekao uslovnu kaznu zatvora u trajanju od četiri mjeseca, a koja se neće izvršiti ukoliko optužena u periodu od dvije godine, od dana pravosnažnosti presude, ne počini novo krivično djelo.

B.P.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE