Zaključci drugog kongresa osoba sa invaliditetom

Zaključci drugog kongresa osoba sa invaliditetom

Mi, predstavnici organizacija osoba s invaliditetom iz cijele Bosne i Hercegovine, predstavnici javnih institucija i međunarodnih organizacija, okupljeni u Neumu, na Drugom kongresu osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini pod nazivom „Inkluzija nije iluzija – pristupačnost kao preduvjet inkluzije“, zaključujemo:

1. Suosjećamo sa svim osobama koje su stradale u stravičnim poplavama u Bosni i Hercegovini. Izražavamo sućut obiteljima preminulih i nadamo se da se ovakva tragedija više nikada neće ponoviti.

2. Središnja tema našeg Kongresa je bila pristupačnost. Za sve osobe s invaliditetom u BiH, pristupačnost je preduvjet inkluzije – punog i ravnopravnog sudjelovanja u društvu te neovisnog življenja. Ukoliko pristupačnost nije zadovoljenasva prava osoba s invaliditetom su teško ostvariva.

3. Pristupačnost znači pristup izgrađenom okolišu, prijevozu, informacijama i komunikacijama, uključujući informacijske i komunikacijske tehnologije i sustave te uslugama i kapacitetima otvorenim ili namijenjenim javnosti.

4. Sukladno odredbama Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom, koju je Bosna i Hercegovina ratificirala, ali i preporukama koje je UN Komitet o pravima osoba s invaliditetom uputio Bosni i Hercegovini, pozivamosve razine vlasti: državu, entitete, županije, gradove i općine,da žurno, bez ikakve odgode i u suradnji s organizacijama osoba s invaliditetom:

– usvoje sveobuhvatnu strategiju pristupačnosti i akcioni plan s dovoljnim budžetom, efikasnim mehanizmom za praćenje i mjerilima za uklanjanje prepreka s izvršnim i efikasnim sankcijama za nepoštivanje; 

– svake godine, na svim razinama vlasti i u svim institucijama, u proračunu planiraju sredstva za unaprjeđenje pristupačnosti;

– poduzmu potrebne mjere kako bi osigurale da propisi o javnim nabavkama sadrže odredbe o poštivanju pristupačnosti; 

– promoviraju univerzalni dizajn za sve zgrade, javne službe i javni prijevoz; 

– osiguraju pristupačno informiranje i medije društvene komunikacije, s posebnim osvrtom na elektronske medije.

5. Regulatornu agenciju za komunikacije, javne servise u Bosni i Hercegovini i sve medijske kuće pozivamo da svoje programe učine pristupačnim osobama s invaliditetom.

6. Središnje izborno povjerenstvo, lokalne izborne odbore i sve druge institucije zadužene za izborni proces, pozivamo da isti unaprijede i učine pristupačnim svim osobama s invaliditetom. 

7. Sve institucije i odgovorne osobe iz zdravstvenog, socijalnog, ugostiteljskog, turističkog, urbanističkog, sportskog, kulturnog i drugih javnih i privatnih sektora napominjemo da svoje usluge i djelatnosti trebaju obavljati bez ikakve diskriminacije i ograničenja. 

8. Pozivamo nadležne institucije da provode istraživanja i razvojte da osiguraju dostupnost i upotrebu novih tehnologija, uključujući informacijske i komunikacijske tehnologije, pomagala za kretanje, uređaje i potporne tehnologije pogodneza osobe s invaliditetom.

9. Pozivamo sve građane i građanke Bosne i Hercegovine daprilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti, vode računa o potrebama osoba s invaliditetom i doprinesu unaprjeđenju pristupačnosti. 

10. Pozivamo sve organizacije osoba s invaliditetom da zajednički provode zagovaračke aktivnosti u svrhu ostvarivanje navedenih preporuka te da posebnu pažnju posvete pitanjima žena s invaliditetom.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica