Zakon o elektronskom upravljanju još čeka na usvajanje: Građani se i dalje “guše” u papirima

Zakon o elektronskom upravljanju još čeka na usvajanje: Građani se i dalje “guše” u papirima

Zakon o elektronskom upravljanju već mjesecima čeka na usvajanje u Kantonu Sarajevo. Ovaj zakon je pretpostavka za sveobuhvatnu digitalnu transformaciju javnog sektora u i bazira se na principima „digital by default“ i međuinstitucionalne interoperabilnosti. 

Nacrt usvojen

U februaru je Vlada KS usvojila Nacrt zakona o elektronskom upravljanju u KS te ga uputila u skupštinsku proceduru. Iako je ovaj nacrt trebao biti usvojen na sjednici koja je održana 24. ovog mjeseca, on se ipak u konačnici nije našao na dnevnom redu.

Prema riječima kantonalne ministrice pravde i uprave Darje Softić-Kadenić (NS), stihijski pristup digitalizaciji treba pretvoriti u sistemski.

– Njime se obavezuju institucije Kantona Sarajevo da digitalno komuniciraju kako među sobom tako i s građanima. Institucije će morati između sebe koordinirati digitalizaciju, a sve kako bi se s građana skinuli teret i obaveza prilikom potraživanja različite dokumentacije, da elektronski vrše razmjenu tih dokumenata – ukazala je Softić-Kadenić.

Također je podsjetila da je riječ o poduhvatu koji će trajati sljedećih nekoliko godina.

– Usvajanje Nacrta zakona o elektronskom upravljanju u Skupštini Kantona Sarajevo ne znači da njegova primjena može početi, ali je usvajanje značajan korak ka njegovoj primjeni. Naime, nakon usvajanja Nacrta u Skupštini slijedi javna rasprava. Poslije javne rasprave Vlada Kantona Sarajevo će usvojiti Prijedlog zakona o elektronskom upravljanju koji će biti upućen u skupštinsku proceduru – pojašnjava Softić-Kadenić.

Softić-Kadenić: Dugogodišnji poduhvat - Avaz

Softić-Kadenić: Dugogodišnji poduhvat. Screenshot

Kraj čekanja

Proces digitalizacije, između ostalog, znači da bi duga čekanja na šalterima uskoro trebao zamijeniti e-portal. Dino Šehović, direktor Zavoda za informatiku i statistiku Kantona Sarajevo, pojasnio je za „Avaz“ da bi projekt trebao biti realiziran u tri faze.

– Prva faza podrazumijeva registar svih upravnih postupaka koji pružaju organi uprave Kantona Sarajevo, kojih je više od 400. Druga faza, nakon usvajanja navedenog zakona, podrazumijeva mogućnost registracije građana na e-portal, gdje će svaki registrirani građanin imati svoj jedinstveni e-pretinac putem kojeg će u budućnosti komunicirati s javnim sektorom i dobivati sve potrebne informacije. Treća faza podrazumijeva potpunu digitalizaciju upravnih postupaka, odnosno online pokretanje postupaka, rješavanje, preuzimanje ili dostava u e-Pretinac. Portal će u ovoj fazi omogućiti i elektronsko plaćanje eventualnih taksi na jednom mjestu – pojasnili su iz Zavoda.

0,05 posto sredstava

Softić-Kadenić je naglasila da je ovim zakonom, između ostalog, propisano da se svake godine iz kantonalnog budžeta izdvaja 0,05 posto sredstava za digitalizaciju. 

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS