Zakon o slobodi vjeroispovijesti pod lupom Stejt departmenta

Zakon o slobodi vjeroispovijesti pod lupom Stejt departmenta

Stejt department u godišnjem izvještaju o vjerskim slobodama u Crnoj Gori posebnu pažnju posvećuje spornom Zakonu o slobodi vjeroispovijesti i pravnom statusu vjerskih zajednica i podsjeća na proteste “stotina hiljada” vjernika Srpske pravoslavne crkve zbog njegovog usvajanja.

U izvještaju za 2019. godinu konstatuje se da je Ustavom Crne Gore zagarantovana sloboda vjeroispovijesti i pravo na promjenu religije, ali se ukazuje na to da vjerske grupe, naročito Srpska pravoslavna crkva (SPC) ističu da zakoni, koji regulišu njihov pravni status, nisu adekvatni.

Navodi se da SPC snažno kritikuje Zakon o slobodi vjeroispovesti, koji predviđa da vjerska imovina nad kojom ne postoji jasno vlasništvo i koja potpada pod “kulturno nasljeđe” države prije 1918. godine može da postane državna imovina”.

Podsjeća se i na, u više navrata, izrečene tvrdnje crnogoske vlade da nema namjeru da konfiskuje imovinu SPC već da namjerava da reši vekovna pitanja o vjerskom i državnom identitetu zemlje prije gubitka nezavisnosti 1918. godine.

Podsjeća se da su stotine hiljada vjernika SPC protestovale širom zemlje, uglavnom mirno i gotovo svakodnevno od kako je zakon usvojen.

Dodaje se i da je na nekim protestima bilo izolovanih incidenata nasilja protiv policije, uz, kako se tvrdi, podstrekavanje na nasilje na internetu.

U izvještaju se ističe i da je policija ponekad sprečavala pripadnike Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) i SPC da simultano sprovode vjerske aktivnosti na pravoslavnim lokacijama, navodeći kao razlog strahovanja zbog potencijalnih sukoba.

U izvještaju se podsjeća da je crnogorski premijer Duško Marković komentarisao dugotrajnu kontroverzu oko crkve SPC na Rumiji i citiraju njegove riječi upućene mitropolitu Amfilohiju Radoviću.

“Da li zaista mislite da država nema moć da zaustavi i sruši vaše nelegalne intervencije? Možemo, i to možemo da uradimo za jedan dan, jednu noć. Krstionicu i crkvu na Rumiji, i sve druge crkve koje gradite bez saglasnosti države”, navodi se da je rekao Marković.

Kako se dodaje, Marković je rekao da vlada ne želi da to uradi, već želi postizanje sporazuma putem dijaloga.

S druge strane, kako se ističe, SPC je i dalje tvrdila da Ministarstvo unutrašnjih poslova odbija da izda vize njenim sveštenicima.

“Vlada je zadržala svoju politiku o tome da nema restitucije vjerske imovine koju je konfiskovala komunistička vlada Jugoslavije”, navodi se u izvještaju.

U izvještaju se navodi da SPC i CPC i dalje osporavaju vlasništvo nad pravoslavnim objektima u zemlji, da većinu drži SPC, a CPC tvrdi da su prava na vlasništvo nepravdeno prenijeta.

Podsjeća se da su se američka ambasadorka Džudi Rajzing Rajnke i drugi zvaničnici ambasade sastali sa vladinim i vjerskim predstavnicima sa kojima su razgovarali o odnosima vlade i vjerskih grupa, naročito u vezi sa novim zakonom.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE