Zakon o VSTV-u danas na dnevnom redu sjednice Parlamentarne skuštine BiH. Zašto je on bitan?

Zakon o VSTV-u danas na dnevnom redu sjednice Parlamentarne skuštine BiH. Zašto je on bitan?

Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću jedan je od tri prioriteta koje je EU izdvojila za koračanje BiH na evropskoj stazi. Zato je od ogromne važnosti ako hoćemo pod okrilje EU porodice. Važno je i zbog veće transparentnosti, funkcionalnosti, efikasnosti…, ali i u konačnici zbog eventualnog vraćanja povjerenja građana u pravosuđe, koje je, jasno je, odavno izgubljeno. Finaliziranje ovog koraka, nakon dugih peripetija, izazvanih raznim neusklađenostima s preporukama međunarodne zajednice, nepotpunošću, netransparentnošću… te njihovim korekcijama, bliži se kraju. 

Vijeće ministara BiH je na sjednici 12. januara jednoglasno usvojilo tri prijedloga zakona, između ostalih i o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine. Danas će se, uz prijedloge zakona o državnoj službi u institucijama BiH te o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine, naći na dnevnom redu Parlamentarne skupštine BiH i biti razmatran po hitnoj proceduri.

Izmjene i dopune Zakona o VSTV-u usvojene su u parlamentarnoj proceduri još u septembru. Njima je propisano da će Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine donijeti potpuno novi, sveobuhvatan zakon o VSTV-u u roku od godinu od donošenja ovog zakona, koji na snagu stupa 90 dana od objave u Službenom glasniku BiH, odnosno u decembru.

Izmjene Zakona o visokom, sudskom i tužilačkom vijeću, odnosno donošenje novog zakona kojim se poboljšava način izbora sudija i tužilaca, jačaju integritet nosilaca pravosudnih funkcija i njihovu disciplinsku odgovornost. Novim izmjenama dopunjene su i odredbe koje povećavaju nivo transparentnosti kroz objavu izvještaja o imovini i sukobu interesa, a koji će sadržavati sve podatke izuzev dijela onih koji neće biti dostupni javnosti, a tiču se ličnih podataka. Izmjenama se prvi put predviđa mogućnost javnog objavljivanja i provjere imovine sudija i tužilaca kroz Odjel za integritet pri VSTV-u.

Ministar pravde u Vijeću ministara BiH Davor Bunoza kazao je da predloženim zakonom nastoje riješiti neke ključne, praktične probleme koji su se pojavili u praksi i uskladiti taj propis sa drugim zakonskim propisima, ali isto tako uskladiti zakon sa pravnom stečevinom EU.

“Izmjenama i dopunama zakona za 90 dana se pomjera rok za uspostavu i operativnost odjela za provedbu postupka ро izvještajima, koji bi u novom roku trebao biti operativan do 23. marta 2024. godine. Istovremeno se uvode prijelazne odredbe u vezi sa disciplinskim prekršajima uz neznatne tehničke korekcije pravnih termina radi lakše primjene u praksi”, saopštio je VMBiH.

Usvajanjem ovog teksta u oba doma Parlamenta BiH, on će stupiti na snagu u roku od 90 dana od objave u Službenom glasniku.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE