Zakon o zabrani pušenja: Za pepeljaru na stolu kazna i do 3.000 KM

Zakon o zabrani pušenja: Za pepeljaru na stolu kazna i do 3.000 KM

Kazne za vlasnike ugostiteljskih objekata u Republici Srpskoj za svaku zapaljenu cigaretu u kafiću, restoranu ili klubu dosežu i do 6.000 maraka, dok će za pepeljare na stolu morati iskeširati i do 3.000 maraka, prenosi Glas Srpske.

Ove kazne, koje se odnose i na ostala zatvorena javna mjesta u Republici Srpskoj, uvrštene su u Nacrt zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, koji bi uskoro trebalo da se nađe pred poslanicima Narodne skupštine RS. Prema ovom zakonskom rješenju, koje je juče objavljeno na sajtu Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, kaznu od 3.000 maraka neće izbjeći ni konobar, koji gostu dozvoli da zapapi cigaretu u lokalu. Pošteđeni neće biti ni ako budu imali pepeljaru na stolu

„Kaznom od 200 do 600 KM biće kažnjen i gost koji zapali cigaretu na zabranjenom mjestu. Nadzor nad primjenom ovog zakona, između ostalog u ugostiteljskim objektima, vršiće komunalna policija“,navedeno je u zakonskom rješenju.

U nacrtu stoji da će ministar u roku od godinu od dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti pravilnike o uslovima za određivanje prostorije namijenjene za pušenje.

„Biće donesen i pravilnik o sadržaju i načinu izvještavanja, ali i obliku i sadržaju oznaka o zabrani prodaje i zabrani pušenja“, navedeno je u nacrtu, u kojem su istaknute kazne i do 15.000 KM za uvoznike, proizvođače, prodavce i druge koji dolaze u kontakt sa duvanom, duvanskim proizvodima, kao i elektronskim cigaretama u slučaju da se ne prudržavaju uputstva.

Stanovnici Srpske, a posebno ugostitelji ostali su zatečeni kaznama. Predsjednik Udruženja radnika ugostiteljstva i turizma u RS Željko Tatić istakao je da odgovorni ništa neće postići na taj način.

“Novi zakon, ako bude usvojen na osnovu ovog nacrta, biće nemoguće sprovesti. Zbog toga ćemo od nadležnih tražiti da se definiše mogućnost da se vlasnici objekata do 50 kvadrata mogu sami opredijeliti da li će njihov lokal biti za pušače ili nepušače”, kazao jeTatić.

NEKE OD ZABRANA

  • Pušenje u zajedničkim prostorijama stambene zgrade
  • Prodaja duvana i cigareta u prodavnicama i kioscima koji se nalaze u sklopu zdravstvene, vaspitno-obrazovne, sportsko rekreativne ili ustanove kulture
  • Prodaja slatkiša, igračaka i drugih proizvoda u obliku cigareta koji su namijenjeni djeci,
  • Prodaja i poklanjanje cigareta mlađim od 18 godina
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE