Zastava BiH se vijori na brodu flotile prema Gazi: Niste sami, čujemo vas i vidimo

Zastava BiH se vijori na brodu flotile prema Gazi: Niste sami, čujemo vas i vidimo

Zastava Bosne i Hercegovine može se vidjeti na brodu Paola 1 koji se nalazi među najbližim brodovima Pojasu Gaze.

Globalna Sumud Flotila sve je bliže Gazi. Flotila nastoji probiti humanitarnu blokadu.

Zastava Bosne i Hercegovine može se vidjeti na brodu Paola 1 koji se nalazi među najbližim brodovima Pojasu Gaze.

Bosansko-njemački državljanin Mirza Makić (37) pridružio se međunarodnoj humanitarnoj floti kako bi pokazao solidarnost s narodom Gaze i pokušao doprinijeti otvaranju humanitarnog koridora.

Rođen je u Brčkom, ali je tokom rata u Bosni i Hercegovini, 1992. godine, sa majkom i sestrom morao napustiti dom i izbjeći u Njemačku.

Kao preživjeli genocida u BiH, ističe da je osjećao moralnu obavezu da se uključi u misiju, od koje je potom morao odustati zbog brige za trudnu suprugu i sina.

Makić, mašinski inžinjer i iskusni jedriličar, preko njemačke delegacije prijavio se za učešće u Globalnoj Flotili Sumud, najvećoj humanitarnoj pomorskoj misiji u historiji. Krajem augusta boravio je na Siciliji, gdje je prošao trening i zajedno s međunarodnim aktivistima radio na popravci brodova i pripremama za probijanje izraelske blokade Gaze.

– Ključno mi je bilo pokazati solidarnost sa ljudima u Gazi i da se ova katastrofalna situacija ne zaboravi. Posebno nakon dvije godine genocida, kao neko ko je preživio genocid u BiH, osjećao sam kao roditelj obavezu da dam svoj doprinos – pokušati prekinuti ilegalnu blokadu od Izraela i otvoriti humanitarni koridor, poručio je za Anadolu nakon povratka u Njemačku.

Oko 20 dana je bio član posade flote i pomagao u popravci brodova.

– Pošto imam brod i dozvolu za jedrenje, mogao sam svoje iskustvo dobro iskoristiti, zajedno sa drugim međunarodnim aktivistima. Bilo je jako zahtjevno u tako kratkom vremenu organizovati misiju, kazao je Makić navodeći da su zbog toga imali mnogo problema sa brodovima, pokušajima sabotaže i birokratskim preprekama.

Iako je iz porodičnih razloga morao prekinuti misiju, poručuje da će nastaviti podržavati Palestince:

– Niste sami i imate pravo živjeti u slobodi. Ljudi širom svijeta vas vide, čuju i stoje uz vas.

Međunarodna humanitarna flota Sumud okupila je aktiviste iz cijelog svijeta s ciljem da probije izraelsku blokadu i otvori put humanitarnoj pomoći za Gazu.

Uprkos prijetnjama, napadima dronovima i stalnom nadgledanju, učesnici ističu da ih snaga solidarnosti i misao o patnji palestinskog naroda motivišu da istraju.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE