Zaštita od ucjena: Gasovod od juga Hrvatske do Travnika koštat će 100 miliona eura

Zaštita od ucjena: Gasovod od juga Hrvatske do Travnika koštat će 100 miliona eura

Izgradnja gasovoda Zagvozd–Posušje–Novi Travnik/Travnik, sa odvojkom za Mostar, uključujući i eksproprijaciju zemljišta, trebala bi koštati 100 miliona eura, odnosno oko 200 miliona maraka, kazao je za Faktor direktor BH Gasa Jasmin Salkić.

BH Gas je objavio informaciju kako je okončan postupak sveobuhvatne analize troškova i koristi (CBA) izgradnje ovog gasovoda, te da sada slijedi izrada idejnog projekta i studije uticaja na okoliš.

– Izrada ova dva dokumenta bi trebala koštati oko 250.000 eura, ili blizu pola miliona maraka. Novac je osigurao USAID, a projekat će biti realizovan putem Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), po čijim će se procedurama izabrati konsultant koji će izraditi ove dokumente. Trenutno se ovaj projektni zadatak nalazi na ocjenjivanju u EBRD-u i kada oni daju saglasnost bit će raspisan tender za izbor konsultanta za izradu ovih dokumenata. Mislim da bi posao na njihovoj izradi trebao biti završen za oko godinu dana – pojasnio je Salkić.

Nakon toga bi se, prema njegovim riječima, trebalo krenuti u realizaciju izgradnje ovog gasovoda, što podrazumijeva dobijanje urbanističkih dozvola, raspisivanje tendera i izbor izvođača radova, eksproprijacija zemljišta, a nakon toga i sama izgradnja.

– Potrebnih 100 miliona eura namjeravamo osigurati putem EBRD-a, koja je već iskazala spremnost da finansira ovaj projekat. Od spomenutog iznosa 70 miliona eura, odnosno oko 140 miliona KM bit će iskorišteno za gradnju glavnog voda od Zagvozda do Travnika, a 30 miliona eura, ili blizu 60 miliona maraka bi trebao koštati odvojak prema Mostaru. Ukupna dužina gasovoda trebala bi biti 160 kilometara, od čega bi 114 kilometara trebao biti dug glavni vod, a 46 kilometara odvojak prema Mostaru – dodao je Salkić.

Ovaj gasovod bi trebao predstavljati alternativni izvor snabdijevanja gasom za FBiH. On bi kod Zagvozda trebao biti spojen na gasovod u Hrvatskoj, kojim se isporučuje ovaj energent iz skladišta na ostrvu Krk.

Osiguravanjem alternativnog izvora gasa FBiH bi se zaštitila od svih budućih kriza u isporuci gasa iz Rusije i prestala bi biti zavisna od jednog izvora, kao što je sada slučaj.

Istovremeno, ovaj izvor snabdijevanja zaštitio bi FBiH od ucjena iz Srbije i RS-a, poput onih sa početka ove godine, kada su Srbijagas, ali i Sarajevogas Istočno Sarajevo jednostranim odlukama višestruko podigli cijene transporta, prijeteći da će prekinuti isporuku gasa za Sarajevo, ako te nove cijene ne budu prihvaćene.

Izvor: Faktor / A. Šarenkapa

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE