Zašto BiH nema jedinstveni broj za krizne situacije?

Zašto BiH nema jedinstveni broj za krizne situacije?

Već devet dana traga se za mladom Prijedorčankom koja je sa splava upala u rijeku Sanu, a potraga za desetogodinjim dječakom u Loparama okončana je nakon šest dana.

Iz Saveza gorskih službi spašavanja u BiH pitaju se zašto nisu pozvani da se uključe u ovu potragu. Postavlja se pitanje: Ko je odgovoran u slučaju da svi koji mogu i žele pomoći ne budu uključeni u akciju?

“Činjenica jeste da se politika definitivno uvukla u sve pore društva. Pa je onda nekad više važno da se neko ne pozove nego da se nego pozove. Ja u to niti bih ulazio, niti nešto mogu pomoći i riješiti. Mogu samo skrenuti pažnju da to nije dobro. I na kraju, ispašta onaj koji treba našu pomoć”, kazao je Zdenko Marić, predsjednik GSSuBiH.

112 je jedistveni broj za hitne slučajeve u Evropskoj uniji, ali i gotovo svim zemljama Evrope. Ukoliko vam u Bosni i Hercegovini zatreba pomoć i pokušate nazvati ovaj broj, dobićete ovakav odgovor: “Žao nam je. Broj koji ste birali ne postoji.”

Operativno-komunikacijski centar 112 postoji već više od šest godina, ali jedinstveni broj još uvijek nije zaživio. Iz centra kažu, radi se na uspostavljanju broja. Zakon kaže: Za koordinaciju entitetskih uprava civilne zaštite i ostalih službi nadležno je Ministarstvo sigurnosti BiH.

“Pozivni centri i zakoni entiteta u oblasti zaštite i spašavanja su utvrdili obavezu uvođenja jedinstvenog broja za hitne situacije. Čak je Federalni parlament obavezao FUCZ koja je napravila jednu studiju i ide se u implementaciju toga. Međutim, problem su sredstva. Nije jednostavno samo uvesti broj 112. To moraju pratiti određene službe koje će odmah reagovati, mora se propisati standard za koliko vremena moraju reagovati”, istakao je Idriz Brković iz ministarstva sigurnosti, sektora za zaštitu i spašavanje.

Uspostavljanje jedinstvenog centra i broja za krizne situacije na državnom nivou građanima bi olakšao prvi poziv u pomoć. Trenutno, građani nerijetko ne znaju koji broj trebaju nazvati, i tako dobiju pogrešnu službu. Dogovoriti se, prije svega, moraju entiteti.

“Mi imamo svoj stav, svoje zakone, svoje norme na osnovu kojih radimo poslove iz oblasti zaštite i spasavanja. Saradnja postoji sa svim subjektima zaštite i spasavanju u Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Republička uprava civilne zaštite RS ima broj za hitne situacije, to je broj 121 i mi smo zadovoljni kako on funkcioniše”, ocijenio je Željko Stojanović iz Republičke uprave CZ.

Bez obzira na to da li je političke ili praktične prirode, pitanje koordinacije svih tijela koje se bave zaštitom i spašavanjem ključno je bh. građanima, i to u onim najtežim trenucima. Ukoliko se stanje ne popravi, građani bi u slučaju velićih zemljotresa, požara i drugih nepogoda, čekajući pomoć mogli izgubiti dragocjeno vrijeme.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE