Zašto bismo trebali češće jesti grožđe

Zašto bismo trebali češće jesti grožđe

Jeste li znali da je grožđe jedno od najpopularnijih voća na svijetu? Pa to i ne čudi kad je slatko, praktično i zabavno za jesti. Da ne spominjemo da je puno korisnih hranjivih tvari.

Prema dijetetičarki Shirlene Reid, grožđe je, kao i svako drugo voće, zdravo dok se konzumira umjereno. Porcija od 16 bobica grožđa ima oko 7.5 grama šećera, što nije zanemarivo, prenosi Index.hr.

Osim toga, ako se zanesete i pretjerate s grožđem, mogli biste osjetiti bol u trbuhu. Prema Reid, to se događa zbog velike količine fruktoze u tom voću.

“Fruktoza je prirodni šećer koji se nalazi u voću i može izazvati plinove ako se konzumira u velikim količinama. Tanini, koji se nalaze u koži i sjemenkama, također mogu igrati ulogu u želučanim tegobama jer ovi prirodni polifenoli mogu izazvati mučninu i proljev ako se jedu u velikim količinama”, pojasnila je.

Neki ljudi koji su posebno osjetljivi na ove spojeve u grožđu mogu doživjeti nadutost, zatvor ili proljev nakon što ga pojedu previše. Ipak, grožđe je korisno za naše zdravlje zbog barem četiri razloga i isplati ga se jesti u razumnim količinama.

Ako želite održati svoj mozak zdravim kako starite, jedite grožđe. Prema liječnici Danielle McAvoy, ono poboljšava pamćenje i fokus.

“Antioksidativni spojevi u grožđu pomažu smanjiti oksidativni stres u mozgu, što može zaštititi vaš mozak od kognitivnog pada i gubitka pamćenja, koji se javljaju s godinama”, pojasnila je za Eat This.

Studije su pokazale da resveratrol, specifičan antioksidans koji se uglavnom nalazi u kori grožđa, pomaže u smanjenju rizika od Alzheimerove bolesti.

Hronična upala povezana je s rakom, bolestima srca, astmom, dijabetesom tipa 2 i reumatoidnim artritisom. Srećom, grožđe je prepuno antioksidansa poput vitamina C, vitamina K, polifenola, katehina i antocijanina, a sve navedeno može pomoći u smanjenju upale, tvrdi dijetetičarka i trenerica Jesse Feder.

“Poznato je da je grožđe, posebno crveno, bogato resveratrolom”, kaže. A kao što smo ranije spomenuli, on pomaže u zaštiti od upale, odnosno smanjenju rizika od Alzheimerove bolesti.

Kada se visoki krvni pritisak ne kontrolira, može povećati rizik od bolesti srca i moždanog udara. Dobra vijest je da grickanje grožđa može pomoći u popravljanju krvnog pritiska jer je bogato kalijem.

Studija iz 2016., objavljena u časopisu Nutrients, sugerira da kalij pomaže u snižavanju krvnog pritiska tako što pomaže u širenju vena i arterija, a istovremeno ispire višak natrija.

Grožđe je izvrstan večernji međuobrok jer može pomoći da se kvalitetno naspavate. Zašto? Ovo voće sadrži malu količinu melatonina, hormona koji pomaže regulirati ciklus spavanja i budnosti vašeg tijela.

Pokušajte jesti grožđe sat ili dva prije spavanja. I zapamtite, vodite računa o veličini svoje porcije jer biste se u suprotnom mogli preopteretiti šećerom, što može utjecati na kvalitetu vašeg sna.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE