Zašto je Vučić zatražio da KFOR preuzme kontrolu nad sjeverom Kosova?

Zašto je Vučić zatražio da KFOR preuzme kontrolu nad sjeverom Kosova?

Nakon ubistva kosovskog policajca i ranjavanja jednog, za što odgovornost snosi grupa naoružanih Srba na sjeveru Kosova, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zatražio je da KFOR (NATO), preuzme sigurnosni aparat na sjeveru Kosova.

Vlasti Kosova su napad okarakterisale terorističkim, provodeći akciju u kojoj su ubili četiri napadača, a više njih uhapsili. Međunarodne snage tokom dešavanja nisu reagovale.

U razgovoru sa ambasadorima zemalja Kvinte, SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Italije i Njemačke kao i šefom Delegacije EU u Srbiji, Vučić je zatražio da KFOR preuzme brigu o sigurnosnim pitanjima na sjeveru Kosova umjesto policije Kosova koju kontroliše Vlada ove zemlje.

“KFOR ne bi maltretirao Srbe kada bi preuzeo tzv. prvostepenu i drugostepenu odgovornost. Naši ljudi sa KFOR-om mogu. Oni neće da idu po kućama da tuku žene i djecu. Oni neće da love ljude”, rekao je Vučić na RTS-u u emisiji Oko.

Ironijom sudbine Vučić je zatražio pomoć međunarodnih snaga koje su 1999. godine natjerale Saveznu Republiku Jugoslaviju da potpiše Kumanovski sporazum nakon tromjesečnog bombardovanja, a što je definisano Rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti UN-a.

Mjesecima prije toga Srbija se nalazila u političkoj ofanzivi kojoj je podršku davala međunarodna zajednica s ciljem implementacije Briselskog sporazuma iz 2013. i 2015. godine o formiranju Zajednice srpskih opština na Kosovu.

Vučić je u strahu da će kosovske vlasti trajno preuzeti potpunu kontrolu nad sjeverom zemlje prije implementacije Zajednice srpskih opštine, čime ne bi imao bilo kakav mehanizam pritiska na premijera Kosova Albina Kurtija.

“Neko mora da ga natjera (Albina Kurtija) da formira Zajednicu srpskih opština. Kada ima Zajednica srpskih opština onda je cijela policija na sjeveru u srpskim rukama, u rukama srpskih policajaca. zato on to neće”, rekao je Vučić.

Nedavni događaji doveli su Vučića u nezavidnu poziciju, pogotovo iz perspektive da Beograd svjesno izbjegava objasniti finansijsko, materijalno i političko porijeklo naoružane jedinice koja je učestvovala u napadu. Također, kosovske sigurnosne snage pokazale su sposobnost da štite suverenitet i teritorijalni integritet zemlje.

Lično poznanstvo i redovan kontakt sa potpredsjednikom Srpske liste Milanom Radoičićem, koji je po izvještaju kosovske policije ranjen, dodatni je uteg predsjedniku Srbije.

Politikolog i direktor istraživanja Centra za međunarodne i bezbjednosne poslove (ISAC) Igor Novaković je za Klix.ba rekao da su dešavanja produkt lokalnih okolnosti, činjenice da odavno na tom prostoru postoje organizovane grupe Srba.

“Sjever Kosova je pod znacima navoda odbranjen. Priština nije uspjela da ga stavi pod svoju kontrolu od 2001. pa sve do 2013. godine upravo zahvaljujući postojanju grupa koje su se aktivno borile protiv nastojanja Prištine da sjever Kosova stavi pod kontrolu”, rekao je Novaković.

On smatra da je kontrola Vučića nad sjeverom Kosova sve slabija, ako uopšte postoji.

“Mislim da je to i prepoznato. To ste mogli vidjeti u izjavama predstavnika međunarodne zajednice da oni konstantno apeluju prije svega na kosovsku vlast da deeskalira situaciju”, kazao je Novaković.

KFOR je godinama unazad postepeno prenosio nadležnosti na Kosovsku policiju i druge lokalne vlasti. Trenutno, 27 država doprinosi KFOR-u, sa ukupnom snagom od oko 4.500 vojnog i civilnog osoblja. Među zemljama koje u misiji KFOR-a učestvuju s najviše vojnika su Austrija, SAD, Mađarska, Italija, Poljska i Turska. Na svom vrhuncu snage KFOR-a brojale su 50.000 vojnika iz 39 različitih zemalja.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE