Zašto jesti hurme: Sedam razloga da ih uvrstite u obroke
U prošlosti često nazivane “hljebom pustinje”, hurme su sastavni dio mediteranske i bliskoistočne prehrane. One su slatki plodovi palmi i spadaju u najstarije kultivirane voćke. Postoje podaci da se hurme uzgajaju već 8.000 godina.
Mnogo je razloga da uživate u ovim ukusnim i ljekovitim plodovima, a nutricionisti su izdvojili sedam najvažnijih.
1. Podižu nivo energije. Ako želite instant energiju, pojedite nekoliko hurmi. S obzirom na to da sadrži prirodni šećer, one će vam vratiti energiju za kratko vrijeme. Budući da sadrže kalij, plodovi će organizmu olakšati pretvaranje šećera u energiju.
2. Pomažu kod konstipacije. Imaju i laksativni efekt, pa su odličan lijek za konstipaciju. Sadrže dosta vlakana koji pozitivno utječu na rad crijeva.
3. Jačaju krv. Željezo u hurmama pomoći će vam da ojačate krv na prirodan način. Pored toga, vitamin C u njima olakšat će apsorpciju željeza.
4. Korisne u trudnoći. Hurme sadrže nekoliko hranljivih materija koje su važne za zdravlje trudnica i razvoj bebe.
5. Čuvaju zdravlje srca. Hurme blagotvorno utječu i na kardiovaskularno zdravlje. Imaju malo natrija i visok sadržaj kalija, pa se tako regulira broj otkucaja srca i krvni pritisak održava pod kontrolom. Kalij smanjuje rizik od moždanog i srčanog udara.
6. Pozitivno utječu na rad nervnog sistema. Nekoliko vitamina B u hurmama pospješuju funkcioniranje nervnog sistema. Kalij blagotvorno utječe na nerve, nakon čega se pospješuje miran san. Bogate su i antioksidansima, čime se sprečava štetan utjecaj slobodnih radikala.
7. Čuvaju zglobove. Hurme karakteriziraju i antioksidativna i antiupalna svojstva koja smanjuju bolove i upale zglobova. Pored toga, bogate su magnezijem i kalijem, što utječe na jačanje kostiju i smanjivanje rizika od artritisa. Dva puta dnevno zagrijanim uljem od hurminih sjemenki masirajte bolna mjesta.
Značaj ploda za postača
Slatka hrana najbrže stiže do jetre, a šećeri se u njoj najlakše pretvaraju u energiju. Kada postač iftari hurmom, ona iz želuca stiže do jetre, a potom jetra šalje potrebnu energiju do ostalih organa. Na taj način tijelo je spremno da prihvati i preradi hranu koja se tokom iftara konzumira.
Ukoliko se post prekida odmah jedenjem cijelog oborka, čini se šteta tijelu koje je već, zbog posta, bilo u stanju slabosti. Međutim, prekidanje posta prvo hurmom pomaže u procesu varenja hrane i daje energiju koja pospješuje varenje iftarskog obroka.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE