Zašto OHR i dalje krije imena eksperata koji se bave pitanjem državne imovine?

Zašto OHR i dalje krije imena eksperata koji se bave pitanjem državne imovine?

Prošlog mjeseca Ured visokog predstavnika, uz podršku Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira, formirao je Radnu grupu eksperata kao dio procesa tehničkih konsultacija o državnoj imovini.

Iz OHR-a tada je saopćeno da ova radna grupa ima zadatak da na nivou eksperata vrši pravnu analizu različitih aspekata koji se odnose na raspodjelu imovine između države i drugih nivoa vlasti.

Prva radna sjednica u okviru procesa tehničkih konsultacija održana je 24. aprila u Sarajevu, no imena eksperata nisu otkrivena javnosti.

Iz OHR-a je tada rečeno da radnu grupu čine ugledni domaći i međunarodni pravni stručnjaci. Tim povodom tada smo pitali Ured visokog predstavnika ko su “ugledni domaći i međunarodni pravni stručnjaci”, a odgovoreno nam je da će njihova imena uskoro biti poznata i javnosti.

No, ni danas na stranici OHR-a nema podataka o ekspertima.

Javnosti je samo saopćeno da će Radna grupa organizirati redovne radne sastanke na kojima će njeni članovi vršiti procjenu različitih tehničkih i pravnih aspekata vlasništva, korištenja i upravljanja državnom imovinom, te analizirati različite modele upravljanja tom imovinom, uključujući i primjere iz drugih zemalja.

Cilj Radne grupe je da sakupi niz stručnih mišljenja i informacija kako bi Parlamentarnoj skupštini pružila pomoć u provođenju aktivnosti usmjerenih na rješavanje pitanja državne imovine.

Prihvatljivo i održivo rješenje pitanja raspodjele imovine između državnog i drugih nivoa vlasti prvi je cilj Programa 5+2 i obaveza bosanskohercegovačkih vlasti na čije rješavanje se već dugo čeka.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE