Zašto se teški prekršaji u saobraćaju u BiH ne kažnjavaju adekvatno?

Zašto se teški prekršaji u saobraćaju u BiH ne kažnjavaju adekvatno?
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Godinama se govori da su kazne u saobraćaju male i prevaziđene, no povećane kazne za teške prekršaje u oblasti saobraćaja su izostale. Visoka kazna je alat u rukama policije iz koje poručuju da kazne ne treba povećavati za savjesne vozače i sitne prekršaje, ali da one koji ugrožavaju život građana treba drastično kažnjavati.

Policija će i sa postojećom zakonskom regulativom morati bolje. Najavljuju se nove mjere, povećan broj radara u Sarajevu.

Admir Katica, ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo

“Jučer smo donijeli tu odluku, idemo u izradu elaborata kojom će se instalirati pokriti potpuno ova saobraćajnica i nakon toga ćemo ići u kreiranje tenderske dokumentacije i raspisivanje tendera. To svakako oduzima vrijeme ne mogu ja tačno reći kada će to tačno biti ali da ćemo sve dati od sebe da to bude što prije.

Mogu li se lištiti slobode višestruki povratnici u saobraćajne prekršaje?

Što prije bi odluku o Pravilniku o lišenju slobode zbog neplaćanja novčane kazne trebalo donijeti Federalno ministarstvo pravde, jer da postoji ovaj pravilnik višestruki povratnik u saobraćajne prekršaje sa 15.000 neplaćenih kazni ne bi bio na ulici, već u zatvoru i to pet mjeseci. Federalno ministarstvo pravde ističe da propituje opravdanost učinkovitosti tog članka Zakona o prekršajima FBiH, s obzirom da, kako novodi, isti ima za svrhu prinudu za plaćanje novčane kazne na način da se kažnjenik lišava slobode, a da to ne utječe na plaćanje iznosa koji duguje, što u konačnici prouzrokuje dodatne troškove za Proračun Federacije BiH jer se boravak kažnjenika u kazneno – popravnom zavodu financira iz Proračuna Federacije BiH. Pri tome valja imati u vidu i odredbu prema kojoj lišenje slobode ne može biti određeno kažnjeniku koji dokaže da nije u mogućnosti platiti novčanu kaznu, što u praksi može umanjiti važnost ove odredbe.

U svom odgovoru Federalno ministarstvo pravde dalje navodi da smatra da važeći zakonski okvir daje dovoljno instrumenata za učinkovitu prinudnu naplatu kazni te podsjeća na činjenicu da je u pojedinim kantonima u smislu članka 105. Zakona o prekršajima razvijen institut obavljanja poslova za opće dobro kao zamjena za plaćanje novčane kazne.

Ipak će ističu iz Federalnog ministarstva pravde u narednom razdoblju pristupiti sveobuhvatnoj analizi Zakona o prekršajima Federacije BiH s ciljem pripreme novih zakonskih rješenja koja će unaprijediti predmetnu oblast.

Ukoliko pitate sudije sa prekrsajnih odjeljenja reći će vam da bi naplata kazni bila poboljšana donošenjem Pravilnika koji bi precizno propisao obaveze svih odgovornih u lancu realizacije ove mjere.

Uštede proračuna na narkodilerima i počiniteljima teških prekršaja u saobraćaju
Dok je građanima jasno da kaznena politika mora biti strožija, izvršna vlast razmišlja o proračunu ili budžetu, ne samo kada je riječ o saobraćaju, nego npr. i uštedama od korisnog rada zatvorenika koji leže kaznu zatvora zbog dilanja narkotika.

Zakon ih smatra opasnim za vraćanje u zajednicu sa limitiranim mogućnostima rada na slobodi do odsluženja kazne, a proračunske uštede su dovoljan razlog da izvršna vlast misli drugačije.

U međuvremenu se policija pravda za dilere-ovisnike koji čine najveći broj nasilničkih krivičnih djela ili višestruke povratnike saobraćajnih prekršaja. MUP Kantona Sarajevo nešto je konkretniji od polovine prošle godine s mjerama.

Elvedin Mahmutović, zamjenik komandira Jedinice za saobraćaj Uprave policije Kantona Sarajevo ističe da su povećani nadzor i kontrola povratnika u vršenju prekršaja iz oblasti sigurnosti saobraćaja, kontrola tzv. uličnih trkača, pojačana kontrola vozača koji upravljaju motornim vozilima pod dejstvom alkohola i segment kontrole vozača koji nemaju položen ispit za upravljanje vozilom.

U suštini radi se o težim prekršajima koji značaju utječu na sigurnost saobraćaja zaključuje naš sagovornik piše N1.

Oduzimanje vozila kao konkretna mjera

U 2023 godini privremeno su oduzeta 82 vozila od višestrukih povratnika, u januaru 2024. ih je oduzeto 11, a da kaznena politika nije upozorenje mnogima pokazuje statistika da je u januaru 2024. isključeno 538 vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom alkohola, dok ih je 109 bilo bez položenog vozačkog ispita

Uz navedeno, izuzetno je spora je procedura izmjena Zakona o osnovama bezbjednosti saobracaja BiH za koju su odgovorni Ministarstvo prometa BiH i Parlamentarna skupština BiH.

Ovim zakonom bi se također mogle povećati kazne za bahate, nesavjesne i opasne vozače na našim ulicama.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE