Zašto u FBiH jedni na prvu penziju čekaju mjesec, a drugi više i od tri mjeseca?

Zašto u FBiH jedni na prvu penziju čekaju mjesec, a drugi više i od tri mjeseca?

U Federaciji je na snazi novi Zakon o penzijskom i invalidskom osigiuranju koji je sa sobom donio mnoge novine, pa još uvijek traje prilagodba na nove propise kako stručnh službi Zavoda PIO, tako i budućih penzionera.

Neki od onih koji su završili svoj radni vijek su nam se požalili kako na prvu penziju od trenutka predaje zahtjeva moraju čekati i do tri mjeseca. U Zavodu PIO su nam kazali da se na izdavanje rješenja za penzije može čekati od jednog do četiri mjeseca, ovisno o više faktora.

Kako preživjeti do prve penzije

– Prikupila sam svu potrebnu dokumentaciju. Riješeno mi je zdravstveno osiguranje, ali razočarala sam se kada su mi u Zavodu PIO rekli da ću na prvu penziju morati čekati dva do tri mjeseca?! Ne znam zašto im toliko treba za rješavanje mog predmeta? Moj suprug kada je prije osam godina otišao u penziju na rješenje je čekao nepunih mjesec dana. Zašto je sada drugačije i da li oni razmišljaju kako penzioneri preživljavaju ta tri mjeseca dok ne dobiju prvu penziju – pita se zabrinuta penzionerka iz Sarajeva.

Tomislav Kvesić, samostalni stručni saradnik u Služi za informiranje Zavoda PIO FBiH, objašnjava da izdavanje rješenja ide brže, kada je sve čisto sa dokumentacijom kod predaje zahtjeva.

– Treba također uzeti u obzir da se mi još prilagođavamo novom Zakonu o PIO-u i to se reflektira i na rješavanje zahtjeva za penzionisanje. Sa pravne strane treba izmijeniti neke stvari, informatički prilagoditi, što nije mali posao. Inače, kada je sve čisto sa dokumentacijom, izdavanje rješenja ide brže. Također, zavisi i koliko je referent koji obrađuje predmet opterećen. Tamo gdje je veće opterećenje a pogotovo ako ima problema sa dokumentacijom, pa se traži od stranke da ponovo nešto dostavi, da se mora mijenjati, vraćati, čeka se duže na izdavanje rješenja – govori nam Kvesić.

Dodaje da se duže čeka ako osoba koja je predala zahtjev za penzionisanje ima zarađeni staž i van granica naše zemlje.

Nijedan penzioner neće biti oštećen

– To zahtijeva proceduru, da dođe potvrda tog staža iz druge zemlje. Dok se pošalje službenim putem, isto tako vrati, za sve to treba neko vrijeme. Događa se i da se referent koji je dobio predmet za rješavanje razboli, pa se čeka da dođe s bolovanja i završi rješenje. Naravno, ukoliko će biti duže na bolovanju, onda predmet preuzima drugi referent. U svakom slučaju neko će čekati tri mjeseca na penziju, neko mjesec, a neko opet četiri mjeseca – rekao nam je Kvesić.

Kaže kako uprkos svemu nijedan penzioner neće biti oštećen i da će mu za period čekanja, a koje se računa od trenutka predaje zahtjeva, retroaktivno biti isplaćeno onoliko penzija, koliko ga sljeduje. Ukazuje i da se odmah po predaji zahtjeva za penzionisanje rješava zdravstveno osiguranje za buduće penzionere.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE