Zašto umiru mladi sportisti

Zašto umiru mladi sportisti

Mladi košarkaš iz Sarajeva Galib Palo iznenada je umro u srijedu. Vijest o njegovoj smrti u 18. godini šokirala je brojne prijatelje, kolege iz košarkaških klubova u kojima je trenirao…

Admir Sakoč, vođa škole Košarkaškog kluba Ilidža, koji je poznavao Palu, kaže da je iznenadna smrt mladog košarkaša i nadasve dobrog mladića potresla sve.

Sakoč: Bilo mu je loše

Urođeni poremećaji

– Ne zna se šta je stvarni uzrok smrti. Dan ranije bio je na pregledu, bilo mu je malo loše, malaksao je, ali ništa zabrinjavajuće nije utvrđeno. Dva dana prije toga bio je ovdje na ljekarskom pregledu – kazao je Sakoč.

Vijest o iznenadnoj smrti mladog sportiste, pa i na terenu, tokom utakmice, nažalost nije tako rijetka. Stručnjaci, i ljekari i treneri, ističu da su redovni ljekarski pregledi prioritet te ih u klubovima i školama sporta i obavljaju dva puta godišnje. Uzroci naglih smrti sportista, kako navode, mogu biti srčani udar, urođeni poremećaji srca, aneurizma…

Elmir Jahić, načelnik Klinike za invazivnu kardiologiju UKC-a Tuzla, kaže da je stanje iznenadne srčane smrti prepoznato u kardiologiji te da je kod mlađih vjerovatnije u pitanju neki od urođenih poremećaja srca koje je nerijetko teško prepoznati na rutinskim pregledima.

Jahić: Teško prepoznati

– Osobe kod kojih u porodici postoji učestalost od kardiovaskularnih oboljenja, pogotovo aritmija, trebaju ići na detaljan pregled. Mnogo mladih olako prelazi preko simptoma kao što su preskakanje srca, nelagoda u grudima. Također, oni koji uzimaju razne stimulanse trebaju biti podvrgnuti odgovarajućim dijagnostičkim pretragama – navodi Jahić.

Bavljenje sportom, navodi on, dobro je za zdravo srce, ali dodatni fizički napor kod srca koje nije zdravo može pogoršati stanje.

Bolovi i znojenje

U FK Famos, kako nam je rekao trener Bojan Jamina, pregledi se rade dva puta godišnje i obavljaju ih stručnjaci iz zavoda za sportsku medicinu KS ili RS.

– Kod nekoliko dječaka na vrijeme su uočeni problemi. Jedan je imao probleme s bubregom, liječen je i oporavio se – naveo je Jamina.

Elvir Bijedić, fizioterapeut u Omladinskom košarkaškom klubu Sloboda i košarkaškoj reprezentaciji BiH, istakao je da je za 27 godina, koliko je u sportu, čuo za veći broj iznenadnih smrti mladih sportista.

– Primarno je ići na redovne preglede, od najmlađeg uzrasta. Bitno je uraditi kvalitetan sistematski pregled, ne samo forme radi. Klubovi u to moraju ulagati novac. I roditelji, ako primijete bilo kakvu promjenu, prebrzo zamaranje, bolove, znojenje, trebaju dijete odvesti na pregled – poručio je Bijedić.

Spriječiti uzimanje nedozvoljenih sredstava

Emir Hujdur, osnivač i direktor Škole fudbala „Respekt“ u kojoj treniraju i djecu s poteškoćama u razvoju, kaže da su roditelji dužni dati podatke i o zdravstvenom stanju djeteta kako bi treneri znali dozirati trening.

– Obavljaju se periodični pregledi, ali je pitanje šta se radi između pregleda. Žeđ za uspjehom tjera mlade da pribjegnu možda i nedozvoljenim sredstvima – navodi Hujdur.

Nagla i prerana smrt

Javnost je prošlog mjeseca potresla smrt 16-godišnjeg Filipa Matkovića, kikboksera iz Slavonskog Broda. Njemu je pozlilo na takmičenju u Odžaku, a umro je u bolnici od, prema preliminarnim rezultatima, zatajenja srca. U julu ove godine iznenada je umro austrijski fudbaler bh. korijena Edvin Hodžić (24), dan nakon što je odradio trening opuštanja, a dva dana nakon kontrolne utakmice.

Mladi golman Borca iz Osinje kod Dervente Dejan Majstorović umro je prije tri godine tokom utakmice. Od srčanog udara je 2013. nakon treninga umro mladi fudbaler Slavije iz Istočnog Sarajeva Stanko Zečevi (19). Ovo su samo neke od zabilježenih naglih smrti mladih sportista.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE