Zašto vozači sve češće pijani sjedaju za volan?

Zašto vozači sve češće pijani sjedaju za volan?

Broj vozača koji su isključeni iz saobraćaja zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola za prvu polovinu tekuće godine je 8.967, dok su u istom periodu 2021. godine iz saobraćaja isključena 6.744 vozača.

Potvrdili su ovo za “Nezavisne” iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Nikola Ćopić, inženjer za bezbjednost saobraćaja i član Koordinacione grupe za bezbjednost saobraćaja, rekao je za “Nezavisne novine” da je podatak koji pokazuje povećan broj vozača koji su vozili pod dejstvom alkohola veoma poražavajući.

“Mislim da generalno postoji veliki problem sa sviješću naših vozača, odnosno koliko je velika opasnost konzumacija alkohola i psihoaktivnih supstanci”, rekao je Ćopić.

Prema njegovim riječima, čak 15 odsto svih saobraćajnih nezgoda se upravo dešava zbog pretjerane konzumacije alkohola.

“Mislim da je osnovni problem nedovoljno razvijena svijest kod vozača o ovom problemu i posljedicama koje nosi takvo ponašanje u saobraćaju. Takođe, bez obzira na to što u posljednih nekoliko godina radimo na unapređenju bezbjednosti saobraćaja, podaci govore da, što je veći broj kontrola od strane pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, broj prekršajnih naloga je sve veći”, rekao je Ćopić.

Kako ističe, onog momenta kada se policijske snage povuku s terena, broj saobraćajnih nezgoda će biti samo veći.

“Lijek nije samo u represiji, nego u prevenciji. Mislim da je potrebno da u što skorije vrijeme krenemo s edukacijom, odnosno da krenemo od osnovnog i srednjeg obrazovanja, o bezbjednosti saobraćaja”, rekao je Ćopić.

Kako je zaključio Ćopić, represivne mjere daju efekte, ali one su kratkoročne.

Kako navode iz MUP-a, kazna za vozače koji upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola zavisi od izmjerene količine alkohola u organizmu odgovarajućim uređajem.

“Lice za koje se smatra da je vozilo pod djelovanjem alkohola je lice za koje se analizom krvi i urina ili drugom metodom mjerenja količine alkohola u organizmu utvrdi da količina alkohola u krvi iznosi više od propisane”, navode iz MUP-a.

Kako objašnjavaju, smatra se da je lice u alkoholisanom stanju ako mu se utvrdi prisustvo alkohola preko 0,3 g/kg ili kod koga se, bez obzira na količinu alkohola, stručnim pregledom utvrdi da pokazuje znake poremećenosti izazvane dejstvom alkohola.

“Vozača kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi preko 1,5 g/kg ili koji odbije testiranje, a pokazuje znake promjena u ponašanju izazvane dejstvom alkohola, ovlašteno lice će zadržati do otrežnjenja, a najduže 12 sati”, navode iz MUP-a.

Kako su naveli, zakonom su predviđene novčane kazne za različite oblike prekršaja.

“Lice koje vozi pod dejstvom alkohola u količini 0,3 – 0,8 g/kg biće kažnjeno u iznosu 50 – 250 KM i dodjeljuje mu se jedan ili dva kaznena boda, dok će kazna za vožnju pod dejstvom alkohola u količini 0,8 – 1,5 g/kg iznositi od 100 do 300 KM, te zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom u trajanju od jednog do četiri mjeseca i jedan kazneni bod”, navode iz MUP-a.

Kada je riječ o vožnji pod dejstvom alkohola u količini preko 1,5 g/kg, lice će biti kažnjeno novčano od 400 do 1.000 KM, te će dobiti zaštitnu mjeru zabrane upravljanja vozilom u trajanju od dva do šest mjeseci i dva kaznena boda.

“Ista je kazna propisana i za prekršaj kada vozač ili instruktor vožnje odbije obavljanje ispitivanja pomoću odgovarajućih sredstava ili aparata radi provjeravanja ima li alkohola u organizmu”, navode iz MUP-a.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE