Zastrašujuća kriza u ratom razorenom Jemenu: Više žrtava koronavirusa nego rata

Zastrašujuća kriza u ratom razorenom Jemenu: Više žrtava koronavirusa nego rata

Ciklus masovnog kopanja grobova za preminule od posljedica zaraze koronavirusom nastavlja se u ratom razorenom Jemenu. Grad Aden, najveća jemenska luka, broji više preminulih od Covida-19, nego žrtava rata.

Groblje Al Radwan u Adenu posljednjih mjeseci brzo se proširilo. Novi grobovi proteklih dana počeli su se približavati obližnjim stambenim zgradama.

“Upravo sada sam iskopao 20 grobova”, govori za CNN Ghasan Saleh koji se budi ranom zorom kako bi počeo s kopanjem. 

Lokalne medicinske vlasti kažu da se stopa smrtnosti naglo povećala, uprkos ratu koji je opustošio ovaj grad prethodnih godina. 

U prvoj polovini maja Aden je zabilježio 950 smrtnih slučajeva, gotovo četiri puta više nego tokom cijelog mjeseca marta, navodi se u izvještaju Ministarstva zdravlja Jemena. Ovih 950 smrtnih slučajeva za dvije sedmice u mjesecu maju predstavlja gotovo polovinu broja žrtava koje je grad bilježio u cijeloj 2015. godini, kada je bjesnio građanski rat u zemlji.

Pored koronavirusa, u Jemenu vlada i epidemija virusa koji prenose komarci, poznatiji kao Chikungunya virus, dok je više od 100.000 poznatih slučajeva kolere u cijeloj zemlji. Mnogi zdravstveni centri i bolnice su zatvoreni zbog nedostataka finansija i zabrinutosti ljekara o njihovoj ličnoj sigurnosti. 

U gradu Adenu sada je dostupno samo 60 bolničkih kreveta za oboljele od koronavirusa, dok grad ima oko 800.000 stanovnika. Grad ima tek 18 respiratora koji se stalno koriste. 

Ljekari kažu da zaraženi uglavnom traže bolničko liječenje u kasnim fazama bolesti, kada je prekasno za njihovo spašavanje. U većini slučajeva nemaju uslova i mogućnosti da ih liječe.

Jemen je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu koju već pet godina razaraju sukobi. Devastirani zdravstveni sistem u ovoj zemlji teško se može izboriti sa širenjem zaraze zbog čega je humanitarna kriza dostigla zastrašujuće razmjere.

“Jemen se ne može se nositi sa tri pandemije, ekonomskim kolapsom, ratom i koronavirusom”, rekao je doktor Ishraq Al-Subei, zdravstveni zvaničnik zadužen za odgovor na bolest.

Podaci UN-a pokazuju da više od 22 miliona ljudi u Jemenu treba pomoć i zaštitu. Nedostatak čiste vode, nedovoljne količine hrane, lijekova i medicinske opreme čest su uzrok niza zaraznih bolesti, prvenstveno kolere.

Međunarodni donatori nedavno su obećali pomoć Jemenu od 1,35 milijardi dolara. Prije toga Svjetska unija islamskih učenjaka pozvala je islamski svijet da pomogne Jemenu u borbi protiv koronavirusa i zaustavljanju sukoba.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE