Završnica Bundeslige: Leverkusen u Ligi prvaka, Bičakčić ispao, Hamburg u doigravanju

Podijelite vijest

U subotu su odigrane sve utakmice posljednjeg, 34. kola njemačke Bundeslige. Prvak se odranije zna, a iz lige su ispali Braunschweig i Nurnberg.

Bayern je pitanje prvaka riješio davno, pa su Bavarci i danas protiv Stuttgarta igrali rasterećeno, a i na drugoj strani nije bilo imperativa jer je prethodno osiguran ostanak. U takvoj konstalaciji snaga, gledatelji nisu profitirali jer na Allianz-Areni postignut tek jedan pogodak. Pizarro je u 92. zabio za konačnih 1:0.

Za Švabe je konačno od prve minute igrao bh. reprezentativac Vedad Ibišević, ali nije bio efikasan. Igrao je do 65. minute.

Drugoplasirana Borussia Dortmund je u Berlinu razbila Herthu s 40, a strijelci su bili Lewandowski i Jojić u završnici prvog dijela. U drugom dijelu Poljak je, na oproštaju od Borussije, postigao još jedan gol, a strijelac je bio i Mkhitaryan.

Schalke je zadržao treće mjesto i direktan plasman u Ligu prvaka nakon 1:1 domaće pobjede nad Nurnbergom, koji se oprašta od lige. Matip, Neustädter, Draxler i Obasi su pogađali za Rudare, u čijim redovima je svih 90 minuta igrao bh. reprezentativac Sead Kolašinac. Jedini gol za Nurnberg postigao je Drmić u sudijskoj nadoknadi.

Iz lige je ispao i Braunschweig, koji nije uspio doći do trijumfa u Sinsheimu protiv Hoffenheima. Domaćin je slavio sa sigurnih 3:1, a vodeći gol je postigao Rudy u 15. minuti. Sve je riješio Firmino golom u 65. minuti. Volland je u 70. povisio na 3:0, a utješni gol za goste postigao je Hochscheidt u 88. minuti. Sejad Salihović proveo je na terenu 78 minuta, Ermin Bičakčić 73 na drugoj strani.

HSV će u  razigravanje za ostanak u Bundesligi unatoč porazu u Mainzu (3:2). Soto je u sedmoj pogodio za domaće, Lassoga samo pet minuta kasnije izjednačio na 1:1, a u nastavku su Malli i Okazaki donijeli siguran trijumf domaćinu. Smanjio je Iličević na 3:2, ali promjena više nije bilo. Bayer je ispunio cilj i završio na četvrtom mjestu, pa će Apotekari u kvalifikacije za Ligu prvaka.

Raduje nas da je Emir Spahić igrao 90 minuta, a Bayer je preokretom stigao do trijumfa nad Werderom iz Bremena. Toprak i Son su bili strijelci za Bayer, a prethodno je Werderu vodstvo donio Gebre Selaissie u 21. minuti.

Direktan plasman u Europla ligu izborio je Wolfsburg u direktnom okršaju sa Borussijom M’gladbach (3:1). De Bruyne je bio strijelac vodećeg gola na utakmici, dok je Kramer bio strijelac za goste. Perišić je u 68. donio Vukovima tri boda i sigurno peto mjesto. Konačnih 3:1 postavio je Knoche u 81. minuti. Hannover je u ne tako bitnoj utakmici slavio protiv Freiburga s 3:2.

Da sumiramo, Bayern je prvak, u Ligu prvaka idu još Borussia i Schalke, dok će Bayer u kvalifikacije za LP. Direktan plasman u Europa ligu izborio je Wolfsburg, u kvalifikacije za EL idu Borussia M. i Mainz. HSV igra razigravanje s trećeplasiranim

Bundesliga, 34. kolo:
Augsburg – Frankfurt 2:1 (Klavan 29, Hahn 80/ Joselu 16)
Bayern – Stuttgart 1:0 (Pizarro 92)
Hannover – Freiburg 3:2 (Huszti 45, Rudnevs 65, Prib 80/ Schmid 60, Zulechner 68)
Hertha – BVB 0:4 (Lewandowski 41, 81, Jojić 44, Mkhitaryan 82)
Hoffenehim – Braunschweig 3:1 (Rudy 15, Firmino 64, Volland 70/ Hochscheidt)
Bayer – Werder 2:1 (Toprak 33, Son 53/ Selassie 22)
Mainz – HSV 3:2 (Soto 7, Malli 65, Okazaki 83/Lasogga 13, Iličević 84 )
Schalke – Nurnberg 4:1 (Matip 6, Neustädter 45, Draxler 76,Obasi 92/ Drmić 91)
Wolfsburg – Borussia M. 3:1 (De Bruyne 30, Perišić 68, Knoche 81/ Kramer 64)

Hertha 0-1 Borussia Dortmund (Goal Lewandowski… by raghey

Jojić's – Goal Hertha vs Borussia Dortmund 0-2… by linhmu275