Zbog koga se poništava konkurs i mijenjaju uvjeti imenovanja za člana Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara BiH

Zbog koga se poništava konkurs i mijenjaju uvjeti imenovanja za člana Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara BiH

Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine pripremilo je izmjenu uvjeta pod kojim se imenuju članovi Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara BiH, saznaje Raport. 

Naime, predloženo je da Vijeće ministara BiH izmijeni Odluku o formiranju Žalbenog vijeće u članu 5. koji je regulisao uvjete koje kandidati za članove tog tijela moraju ispunjavati da bi bili imenovani na tu poziciju.

Žalbeno vijeće nadležno je da rješava po žalbama na prvostepena rješenja tijela uprave Bosne i Hercegovine, ukoliko zakonom za odlučivanje po žalbi nije utvrđena nadležnost nekog drugog tijela i ima tri člana koje imenuje Vijeće ministara BiH, na prijedlog ministra pravde BiH.

Izvjesno poništenje konkursa

Ono što je sumnjivo i na što ukazuju izvori Raporta koji su željeli ostati anonimni, jeste da se pravila pod kojim se imenuju članovi Žalbenog vijeća mijenjaju u toku konkursne procedure za ove pozicije.

Ministarstvo pravde BiH u oktobru prošle godine raspisalo je konkurs za izbor tri člana Vijeća, po starim pravilima, a sada bi taj konkurs mogao biti poništen.

Potvrđeno je to Raportu i u Ministarstvu pravde BiH kojem smo uputili upit o tome u kojoj je fazi konkurs, te smo pitali i zbog čega mijenjaju uvjete izbora članova Žalbenog vijeća.

„Informiramo Vas da u Ministarstvu pravde BiH još uvijek nije okončana natječajna procedura za izbor članova Žalbenog vijeće BiH, no izgledno je da će natječaj biti poništen“naveli su za Raport iz Ministarstva pravde BiH, uz opravdanje da je razlog izvjesnog poništenja konkursa izmjena uvjeta koje moraju ispuniti kandidati za članove Vijeća.

Naime, sadašnji uvjeti , sadržani u članu 5. Odluke o formiranju Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara BiH propisuju:

„Za člana Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara Bosne i Hercegovine može biti imenovan diplomirani pravnik, koji mora imati najmanje pet godina radnog iskustva u radu u tijelima uprave, pravosuđu, advokaturi ili drugog relevantnog pravnog iskustva u struci i položen pravosudni ispit.”

U prijedlogu Ministarstva pravde BiH koji bi se trebao naći pred Vijećem ministara BiH, sada se predlaže:

„Za člana Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara Bosne i Hercegovine može biti imenovan diplomirani pravnik, koji mora imati najmanje pet godina radnog iskustva u radu u tijelima uprave, pravosuđu, odvjetništvu ili drugog relevantnog iskustva u struci, nakon položenog pravosudnog ispita.”

Prvobitni uvjeti

Naizgled, gotovo je neprimjetna razlika u uslovima za kandidate za ovu odgovornu i dobro plaćenu funkciju, no izmjena je itekako bitna, jer podrazumijeva to da bi nakon usvajanja ove izmjene za člana Žalbenog vijeća mogao biti imenovan i neko ko ima „drugo relevantno iskustvo u struci“ , a ne isključivo pravno iskustvo , kako je sad propisano.

Mogućnost manipulacije

Premda u konstrukciji dijela rečenice iz propisanih uvjeta „drugo pravno relevantno iskustvo u struci „ i „drugo relevantno iskustvo u struci“ mogu zvučati kao pleonazam, naši izvori pojašnjavaju da je kada su u pitanju imenovanja i konkursne procedure veoma važno voditi računa o „sitnicima“ i preciznim definicijama, jer „đavo se krije u detaljima“ i sve što nije jasno definirano ostavlja mogućnost za različita tumačenja i za manipulacije.

A, evo i zbog čega.

„U ovom, konkretnom slučaju kada se traži diplomirani pravnik s iskustvom dužim od pet godina, ali nakon položenog pravosudnog ispita, što je u konačnici pozitivno, izbacivanjem riječi „pravnog“ iz dijela „iskustva u struci“ , a ostavljajući samo da je dovoljno „relevantno iskustvo u struci“, omogućeno je da na konkursu prođe neko ko ispunjava uvjet da je radio u pravnoj struci duže od pet godina nakon položenog stručnog ispita, ali to ne garantira da je obavljao poslove diplomiranog pravnika. Jer možda je radio na općim poslovima u struci ili je bio na nekoj imenovanoj funkciji. Pojednostavljeno, sada se za člana Žalbenog vijeća može prijaviti diplomirani pravnik koji ima iskustvo u struci , ali ne na pravnim poslovima,već moguće na rukovodećim poslovima”, pojašnjava naš sagovornik upućen u konkursne procedure.

Iz Ministarstva pravde BiH su na Raportov upit o tome da li na ovaj način snižavaju kriterije za izbor članova Žalbenog vijeća, to negirali, te tvrde da s time što kandidat mora imati iskustva najmanje pet godina u struci nakon položenog pravosudnog ispita, na ovaj način u stvari pooštravaju kriterije. No, to što u odnosu na sadašnje rješenje u novom prijedlogu ispred riječi „isksutva u struci“ nema više riječi „pravnog“ nisu komentirali.

„Vaši navodi da se snižavaju kriteriji za izbor članova Vijeća u potpunosti su netočni. Upravo suprotno, iz gore navedenog, razvidno je da će uvjeti za izbor članova Žalbenoga vijeća biti u značajnoj mjeri pooštreni, posebice po pitanju pravnoga iskustva, gotovo pa izjednačeni s uvjetima i iskustvom koje se traži kod izbor sudaca. Smatramo jako važnim posjedovanje širokog pravnog iskustva kandidata s obzirom na značaj i obim zadaća koje obavlja Žalbeno vijeće pri Vijeću ministara BiH.“ naveli su iz Ministarstva pravde BiH, a hoće li se ove njihove riječi obistiniti pratit ćemo kada budu objavljeni rezultati, sad je već izvjesno novog konkursa za članove Žalbenog vijeća.

Treba reći i da je Odluka o formiranju Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara BiH donesena 2018. godine, a član 5. već je jednom mijenjan 2019. godine i tada je izbačena odredba koja je propisivala da kandidat za člana Vijeća mora imati iskustvo pet godina nakon položenog pravosudnog ispita, nego se samo tražilo da ima položen pravosudni ispit.

Izmjena 2019.

Ranije se izgleda pogodovalo nekom ko je imao najmanje pet godina pravnog iskustva u struci, ali nije zadovoljavao uvjet da je te poslove obavljao nakon položenog pravosudnog ispita najmanje pet godina, a sada bi se moglo protumačiti da se pogoduje nekom ko duže od pet godina ima pravosudni ispit , ali se nije bavio isključivo pravnom strukom kako je prvobitno, 2018. godine bilo i propisano.

U tekstu konkursa iz oktobra prošle godine navedneo je da „osnovna neto plaća za radno mjesto člana Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, u trenutku objavljivanja ovog Javnog oglasa, iznosi 3.306,00 KM“.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica