ZBOG PREVISOKIH CIJENA: Bh. građanima Crna Gora i Albanija privlačnije od Hrvatske

ZBOG PREVISOKIH CIJENA: Bh. građanima Crna Gora i Albanija privlačnije od Hrvatske

Evidentno je da je broj bh. građana koji odlaze na ljetovanja ove godine daleko manji nego prije desetak. No, svi oni koji se ipak odluče priuštiti sebi odmor u inozemstvu, mogu naći povoljne i dobre aranžmane. Ako je suditi prema informacijama iz turističkih agencija, bh. građani se sve manje odlučuju za Hrvatsku.

Tako je Albanija onima plićeg džepa dobro došla kao adekvatna zamjena. Prema podacima iz turističkih agencija, ovog ljeta albanske i crnogorske plaže privukle su veliki broj turista iz BiH.

Šarolik smještaj

Za sada je najposjećenije more u Draču. U prosjeku, za sedmodnevni odmor za dvije osobe u nekom od apartmana potrebno je izdvojiti oko 350 eura, uključujući prijevoz, smještaj i hranu.

Smještaj u Albaniji je šarolik, a sasvim pristojan apartman u julu možete naći za 20 eura za jednu noć. Ipak, noćenje u hotelu nešto je skuplje i cijene se kreću od 30 eura za noć. Najjeftiniji su hoteli s tri zvjezdice koji nude dvokrevetne sobe za 385 KM, pa do noćenja za 515 KM u hotelu s četiri zvjezdice.

Dosta su primamljivi aranžmani “Centrotransa”, a kako je za “Avaz” kazao Muamer Lutvić, direktor sektora turizam u ovoj kompaniji, 375 KM košta sedam polupansiona u hotelu s tri zvjezdice, dok isti aranžman u hotelu s četiri zvjezdice košta oko 620 KM.

Za jedan euro dobit ćete oko 139 leka, tako da kafa nije skupa, košta od 100 do 150 leka, u zavisnosti od objekta. I cijene hrane u supermarketima su povoljne, flaširana voda od 1,5 litara košta 50, hljeb 60, makijato u kafiću 150 leka…

Osim Albanije, bh. građani se sve češće odlučuju za ljetovanje na crnogorskoj obali. Top-destinacija je Budva, čije prelijepe plaže sve turiste ostavljaju bez daha. Kada je riječ o cijenama, one se nisu znatnije mijenjale u odnosu na protekle sezone.

Cijena kafe u restoranima kreće se od 0,70 do dva eura, koka-kola između dva i tri eura… Velika pizza košta šest eura, sendviči su po dva eura, ćevapi (10 komada) 3,5 eura, hamburger 1,5 eura… Hljeb u prodavnicama košta 0,60 eura, pašteta 0,69 eura, mesni narezak 0,95 eura, mlijeko 0,82 eura…

U hotelima s tri zvjezdice na Crnogorskom primorju noćenje s doručkom košta oko 30 eura, a u onima s više zvjezdica od 50 eura pa naviše. Smještaj u hotelima s “all inclusive” ponudom kreće se i do 134 eura. Za djecu uzrasta do 10 godina imaju od 30 do 50 posto popusta za smještaj.

Pristupačne cijene

Nermina Dž. iz Sarajeva kaže nam da je do sada ljetovala na nekoliko turističkih destinacija, no za Crnu Goru misli da je najjeftinija.

– Može se naći krevet u sobama s pogledom na more za samo šest eura. Sve su im cijene pristupačne, a u supermarketima su za dvadesetak feninga više nego u BiH. To je razlog što je Crnogorsko primorje bilo i mjesto medenog mjeseca koji me koštao oko 500 KM na sedmodnevnoj bazi – kaže nam Nermina.

Iz Sarajeva se do Igala, kaže ona, može doći za pet sati, a za potrošeno gorivo u oba smjera u prosjeku je potrebno oko 160 KM.

Cijene

Albanija 350 eura sedam dana za dvije osobe

Ponuda “Centrotransa” za Albaniju od 375 do 620 KM, smještaj

Crna Gora 500 KM sedam dana za jednu osobu

Za potrošeno gorivo do Crne Gore u oba smjera potrebno oko 160 KM

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE