ZDK: Brisevima za 20 sekundi utvrđuju zagađenje u školama

U svim osnovnim i srednjim školama na području Zeničko-dobojskog kantona u ovom polugodištu biće uzimani brisevi sa predmeta poput školskih klupa, šteka na vratima, te ručki na česmama, kako bi se za 20 sekundi utvrdila kakva je čistoća, odnosno koliko je organsko zagađenje na tim površinama.

Radiće to stručnjaci Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), odakle su saopštili da se prvi put u školama u BiH sprovodi ispitivanje organskog zagađenja kontakt površina.

Kako su potvrdili iz INZ, pod lupom će biti i rukohvati na školskim stepeništima i holovima, sportski rekviziti poput lopti, te kuhinjske površine u školama.

Za ovo ispitivanje, kako je saopšteno, koristi se aparat AccuPoint Advanced Sanitation Verification System, čiji rezultati budu gotovi za 20 sekundi, te nije potrebno slati bris u laboratoriju. Takođe, dodaju da ovaj aparat očitava količinu organskog zagađenja površine ili predmeta, ali ne i vrste mikroorganizama, te da je ovo prva upotreba ovog aparata u školama u BiH.

“Cilj ovih analiza jeste da se direktno na licu mjesta ukaže na svakodnevne propuste tokom mehaničkog čišćenja, te da se daju savjeti za održavanje objekata u vezi sa značajem mehaničkog čišćenja u kontekstu kovid-19 i generalno, metodama mehaničkog čišćenja, sredstvima za mehaničko čišćenje, a sve kao neophodna i suštinski važna priprema za dezinfekciju jer – dezinfekcija bez mehaničkog čišćenja nije efikasna”, ističe za “Nezavisne” Nino Hasanica, načelnik Službe za školsku higijenu INZ-a.

Prema njegovim riječima, iako se često smatra da smo dovoljno očistili neku površinu, upotreba ovog aparata pokaže da se to može učiniti još bolje.

Organsko zagađenje, kako kažu u INZ, na predmete i površine se prenosi sa ruku i iz disajnog sistema kihanjem, kašljanjem i običnim govorom, a služi kao hranjiva podloga svim vrstama mikroorganizama, pa i virusa korona. Iz Osnovne muzičke škole u Zenici istakli su kako podržavaju ovu akciju.

“Pošto smo muzička škola, specifični smo u odnosu na ostale osnovne škole i trenutno radimo na principu jedan učenik – jedan profesor, te se poslije svakog časa vrši dezinfekcija instrumenata i radnih površina s ciljem zaštite naših učenika, ali i profesora”, rekla je za “Nezavisne” Belma Šarić, zamjenica direktora ove škole.

Iz Srednje mješovite škole “Mladost” Zenica ističu da su usmjereni na sprečavanje pojave virusa korona u školi.

“Podržavamo ovu aktivnost. Imamo izuzetnu saradnju s INZ, te ćemo ih podržati u svakom projektu, ali uz prethodnu saglasnost Ministarstva”, rekao je direktor ove škole Nihad Kamenjaković.

On, takođe, naglašava da vode računa o dezinfekciji i čistoći klupa, podova, rukohvata, itd. prije dolaska učenika i po završetku nastave, te ističe da čistačice rade duplo više nego inače.

Nezavisne novine

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE