Zdravokosa Emina Agić donosi recepte za zdravu kosu iz Indije, Malezije, Kolumbije…

Zdravokosa Emina Agić donosi recepte za zdravu kosu iz Indije, Malezije, Kolumbije…

Putovala sam četiri godine bez prestanka i nekad mi se činilo da se sve to dešava nekome drugom. Iran je vrlo blizu da odnese titulu najzanimljivije zemlje u kojoj sam bila, a čini mi se, i da imam dva života, ne bih mogla vidjeti sve što ima da ponudi. Kosa se gotovo svugdje u svijetu smatra simbolom ljepote, najčešće žena, a ponegdje i muškaraca. U Nepalu sam čula za, navodno, veoma efikasan način sprječavanja opadanja kose – u tjeme se umasira u alkoholu razblažen zmijski otrov. Nije baš mućkalica za kuhinje, ali ko zna

Tajanstvena, intrigantna, zanimljiva, tako je predstavljena Visočanka Emina Agić (27) na društvenim mrežama, poznatija kao Zdravokosa. Iz ljubavi prema lijepoj kosi pokrenula je blog o zdravim receptima za njegu koje svaka žena može sama napraviti. Svi njeni savjeti o prirodnom održavanju zdrave i lijepe kose, mogu se čitati besplatno, a ona je svaki od njih predstavila na zanimljiv način. Radeći kao stjuardesa, saznala je o njezi kose od prelijepih Malezijki, Indijki, Singapurki i njihove male tajne donijela u našu zemlju. Zainteresirala je brojne žene i stoga što ispočetka niko nije znao ko se krije iza alijasa Zdravokosa. Profil je Emina zamislila prvo kao tajni hobi i planirala ostati nepoznata svima, ali je znatiželja njenih pratiteljica bila jača pa je odlučila otkriti i svoj pravi identitet.

Na njenom profilu je mnogo tekstova o navikama žena s druge strane svijeta. Među ostalim, piše i kako je na singapurskim ulicama našla ni manje ni više piling za tjeme od šećera, ili kako Jordanke njeguju kosu s krompirom. Savjetuje i kako koristiti bananu za kosu, te otkriva neobične recepte s kivijem, mlijekom, puterom ili kako luk tjera kosu da raste. Iz hobija, Zdravokosa je pokrenula i svoj mali brend, praveći jastučnice, maske i gumice za kosu od prave svile. Diplomirana je pravnica, koja je sve smislila i u djelo provela sama. Kako je spojila nespojivo, te naučila sve te neobične recepte, govori Emina za magazin „Azra“.

Diplomirana ste pravnica, ali ste radili kao stjuardesa četiri godine i putovali širom svijeta. Kako je bilo upoznati sve te kulture?

– Bio je to intenzivan period mog života. Putovala sam četiri godine bez prestanka i nekada mi se činilo da se sve to dešava nekome drugom. Sjećam se jedne Nove godine koju sam željela silno provesti u Sarajevu. Letjela sam za Božić na Mauricijus i prijateljica me sljedećeg jutra povela da plivamo s divljim delfinima, a navečer smo radile let u Dubai. Dan kasnije sam letjela u Cape Town i plivala sa stotinama divljih foka u Indijskom okeanu, prespavala ostatak dana, nekad u toku sljedeće noći odletjela u Dubai, sjela na let za Sarajevo, doletjela u Sarajevo, i tek kad me mama pitala kako mi je bilo u Cape Townu, pomislila sam: “Okej, wow, ova sedmica je bila nevjerovatna!” Neizmjerno sam uživala i mnogo toga naučila.

Koja je najzanimljivija zemlja u koju ste putovali?

– Teško pitanje. Zvuči kao kliše, ali nemoguće je odabrati samo jednu. Iran je vrlo blizu da odnese tu titulu i čini mi se, da imam dva života, ne bih mogla vidjeti sve što Iran ima da ponudi. Indija bi bila tik iza Irana, kad bih morala birati, jer je tako slojevita i kompleksna i jer je dom ayurvede (tradicionalna medicina koja potječe iz Indije), koju izučavam prethodnih nekoliko mjeseci. Prošle godine sam u Kolumbiji provela mjesec i po i svaki grad u kojem sam bila me osvojio na drugačiji način. Iako i manje zemlje imaju svoj šarm, moram priznati da su mi velike države zanimljivije.

Radeći kao stjuardesa učili ste o kulturama zemalja u koje ste odlazili, a uz recepte za njegu kose dijelite i svoja iskustva puna avantura. Koja Vam se najviše urezala u sjećanje?

– U Fesu sam od taksiste naučila o svilenim jastučnicama. Silno sam željela kupiti arganovo ulje i pokušavala saznati gdje bih mogla naći čisto i dobrog kvaliteta. Ispitivala sam ga o tome, kada se on pohvalio kako svojoj „najljepšoj ženi na svijetu“ ulje nabavlja na drugom kraju Maroka i kako u Fesu, zapravo, nema baš tako dobrog ulja. Kada je vidio moje razočarenje, predložio je da me odvede na njihovu pijacu gdje on svojoj Aiši kupuje svilene jastučnice. Bez mnogo entuzijazma sam kupila jednu i tek poslije nekoliko sedmica shvatila koliko benefita za kosu i kožu ima spavanje na svili.

Pravnica i stjuardesa, dva zanimanja koja su totalna suprotnost, a onda se još rodila i Zdravokosa? Kako je nastala?

– Zdravokosa je nastajala godinama prije nego sam joj dala ime. Istraživala sam prirodne recepte za njegu svoje u to vrijeme veoma oštećene kose i otkrila nevjerovatne stvari, poput gela za kosu od lanenih sjemenki ili od bamije, šampona za kosu od raževog brašna te jabukovog sirćeta kao jako efikasnog regeneratora. Fascinirana jednostavnošću recepata koje možemo smućkati ili skuhati u kuhinji, zapisivala sam ih i dijelila s prijateljicama. Poslije nekog vremena, jedna od njih mi je predložila da savjete i recepte negdje objavim i tako je nastala Zdravokosa.

Koje male tajne ste naučili od Singapurki, Indijki, Malezijki…? Kako one njeguju kosu?

– Kosa se gotovo svugdje na svijetu smatra simbolom ljepote, najčešće žena, a ponegdje i muškaraca. U nekim ruralnim dijelovima Indije se smatra čak i statusnim te simbolom časti, što je ostavština iz vremena kada je Indija bila pod okupacijom Britanaca. U Južnoj Koreji se šišanje na jako kratku kosu smatra kaznom za žene. Običaji, savjeti, recepti i rutine su različiti, ali jedno je vrlo slično – kosa se najčešće smatra samo ukrasom.

Jeste li tokom svojih putovanja mogli spoznati gdje u svijetu žene najviše posvećuju vremena njezi kose?

– Iz mog iskustva to nema mnogo veze s geografijom koliko s vremenom koje žene imaju za sebe, posebno ako mislimo na njegu kose koja zahtijeva mućkanje, kao što praktikujemo na Zdravokosoj. Također, različita kosa zahtijeva različitu njegu. Prijateljica koju sam upoznala u Kolumbiji ima prekrasnu kovrdžavu kosu koju je tek nedavno prihvatila kao lijepu i provodi mnogo više vremena njegujući je, a više nego što to radim, naprimjer, ja, koja imam prirodno ravnu kosu.

Koji su najčudiniji recepti za njegu kose koji ste čuli?

– U Nepalu sam čula za, navodno, veoma efikasan način sprječavanja opadanja kose – u tjeme se umasira u alkoholu razblažen zmijski otrov. Nije baš mućkalica za kuhinje, ali ko zna.

Gotovo svi recepti koje dijelite mogu se napraviti od sastojaka koje svi imamo u kući. Većinom su to začini i hrana, kao što su: krompir, riža, banana, kivi, kokos, klinčić… Kako su žene u našoj zemlji reagirale na takve neobične savjete?

– Veoma dobro. Većina su recepti za koje namirnice imamo nadohvat ruke i trudila sam se da one komplikovanije ili one čije sastojke ne možemo pronaći u BiH, poput shikakaija ili areethe, ostavim za kasnije, kada iscrpimo sve domaće namirnice. Sok od luka za rast kose je prilično poznat, ali na Zdravokosoj smo ga smućkale uz bananu i aloe veru, dva sastojka koja neutrališu jak miris. Također, ispiranje kose čajevima je tradicija stara stoljećima o kojoj sam čula u Hercegovini, samo smo je oživjele kroz priču na Zdravokosoj.

Koje recepte ste izumili sami?

– Recept kojim se mnogo ponosim je „krompiraska“ – maska za kosu od soka krompira. Jednostavna je i lagana za nadograditi, pa se može smućkati da odgovara svima: krompir se izrenda, a zatim se sok iscijedi kroz gazu ili cjediljku. I to je to, baza „krompiraske“. U nju se može dodati sok đumbira, gel od lana, čaj, začini, razna ulja, bilje. Jaje ili rižina voda od „krompiraske“ mogu napraviti i proteinski tretman za kosu, dok će jedna ispasirana banana biti odličan dodatak za masku od krompira kojom želimo kosi dati sjaj i lepšavost. Lagana maska sa bazom od soka krompira, koji ima široku paletu minerala i vitamina, te tako hrani folikulu dlake. Olakšavajuća okolnost je ako imate tamnu kosu: krompir uopće ne morate guliti. Zapravo, kora krompira se koristi čak kao prirodno rješenje za potamnjivanje kose.

Šta svaka žena treba koristiti ukoliko želi lijepu i njegovanu kosu?

– Mislim da nekoliko univerzalnih savjeta poput onog da se kosa ne češlja kada je mokra ili da je sušimo fenom na hladan zrak, može napraviti veliku razliku u stanju kose. Proizvodi ili mućkalice koje bi se trebale koristiti zavise od tipa kose, od stanja tjemena, ostalih navika, do toga šta želimo napraviti s kosom. Ono što je bez sumnje vrlo korisno i što je jedan od mojih najdražih savjeta u njezi kose je ispiranje čajem. Preporučujem da se počne s blagim čajem od kamilice, nakon završenog pranja kose, bez ispiranja. Kosa dobije divan zlaćani sjaj, a tjeme blagi, umirujući tretman.

Na Zdravokosoj se trudim da iskoristimo u maskama za kosu ono što bismo inače bacile. Tako se od sastrugane kore od banane pravi jedna od najpopularnijih maskica kojoj sam dala ime – „bananaska“.

Nakon Zdravokose, rodila se i svilena Zdravokosa i počeli ste svoj mali biznis.

– Nastala je krajem septembra. Nakon što sam na blogu ispričala priču o taksisti iz Fesa koji me naučio o svilenim jastučnicama, dobila sam mnoštvo upita gdje kupiti svilene jastučnice u BiH. Kako dosad nismo imali sličan brend i kako mi se uvijek sviđala ideja da se okušam u poduzetništvu, rodio se i prvi bh. brend svilenih jastučnica. Danas su tu i svilene kapice za spavanje, te svilene gumice za kosu. Odnedavno, imamo i svilene maske za lice. Naravno, pripremam i nove proizvode poput svilenih posteljina. Moj mali brend sada već ima više od 3.000 pratiteljki na Instagramu. Veliki broj žena se vraća da jastučnicu kupi za prijateljicu, sestru, pa i za partnera.

Kakve dobrobiti ima kosa od svile?

– U prosjeku spavamo sedam sati svake noći. To znači da su godišnje kosa i koža lica i vrata u dodiru s jastučnicom približno 2.500 sati. Svilene jastučnice mijenjaju način na koji spavamo, njene niti imaju antibakterijska, antigljivična te hidrofobična svojstva i zbog toga je svila prava prijateljica onima s osjetljivom kožom. Zbog dugih i glatkih vlakana svilenih jastučnica, često se govori i da usporavaju nastanak mehaničkih bora na licu i vratu. Također, jer je hidrofobična, svila ne izvlači vlažnost ni iz kože ni iz kose, pa se zbog toga ne budimo naelektrisane kose.

Za kraj, gdje Zdravokosa ide po sljedeće recepte i ideje?

– Mnogo želim otići u Pakistan i nadam se da ću već u aprilu tipkati nove recepte i savjete iz Islamabada.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE